İnternetin Evliliğe Zararları ve Etkisi

İNTERNETİN EVLİLİĞE ZARARLARI VE ETKİSİ

Bilgisayarlarımız olsa da olmasa da pek çok evliliğin çeşitli sebeplerden dolayı son bulduğu uzun yıllardır malumunuz. Ancak internetin ve sosyal ağların ortaya çıkması sonrasında evliliklerde suç biraz da bilgisayara atılır oldu ve bu nedenle evliliğinin dijital dünya nedeni ile son bulduğunu belirten onlarca çift bulabilirsiniz. Aslında biraz da olan durumu bir sebebe bağlama huyumuz nedeniyle oluşan bu durumun bazı doğru yanları da mevcut. Bilgisayar ve internet kullanımı, eskiden evliliğin sonlanmasına neden olan diğer koşulların yerine gelmiş durumda ve onları ikame ediyor. Dilerseniz internetin evliliğe zararları ve etkilerinden bahsederek konuyu biraz daha açalım.

Geçmiş dönemlerde klasik bir ailede genellikle akşamları televizyon açılır ve aile bireyleri birbirleri ile iletişim kurmak yerine oturup televizyon izlerlerdi. Bir süre sonra bu durum bireyler arasında büyük kopukluklara neden olur ve çeşitli şekillerde sorunlara sebep olarak evliliklerin bitmesini sağlardı. Ancak bilgisayar gibi anlık dikkat gerektirmeyen ve tam olarak başında oturulmayan televizyonlar bu konuda fark edilmezlerdi ve evlilikteki iletişimsizlik diğer yerlerden patlak verirdi. Günümüzde çiftlerin direkt olarak monitör karşısında çok vakit geçirmeleri evliliğin sonlanmasının internet olduğu kanısını doğurdu.

Bunun yanında elbette internetin direkt olarak evliliklerde yarattığı tahribatlar da mevcut. Özellikle aldatma eğilimi olan erkekler ya da kadınlar bunu internet vasıtasıyla eskisine göre çok daha kolay bir şekilde sanal olarak dahi gerçekleştirebiliyorlar ve aslında evliliği sonlandırmış olarak görünen bu eylem, doğru bir eş ile evli olmadığınızı ortaya çıkarabiliyor. İmkanları olmadığı için sizi aldatmayan eşinizin imkan bulduğunda bunu yapması ve evliliğinizin son bulması üzücü bir durum olsa da gizli kapaklı işlerin ortaya çıkmasını kolaylaştırıyor denilebilir.

Ayrıca radyo, televizyon, hobiler gibi diğer konularla ilgilenen çiftlerin bilgisayarda olduğu gibi bunu tek kişi olarak yapmadıkları ve en azından yorumlarla eyleme katıldıkları görülebilmektedir. Dolayısıyla diğer kişiler tamamen egale eden internet kullanımı sınırlı da olsa aile içi herhangi bir iletişime engel olabilmektedir.

Evliliği ayakta tutan en büyük etken birbirini seven çiftlerdir ancak bu sevginin sağlıklı bir şekilde ayakta kalabilmesi için de iletişimin önemi büyüktür. Eğer siz de aslında bir iletişim yöntemi olarak ortaya çıkan internetin ailenizde iletişimsizliğe neden olmasını istemiyorsanız biraz da olsa ayırdığınız vakte dikkat etmeli ve birlikte keyifli anlar yaşamalısınız. Unutmayın, sevginiz paylaştıkça çoğalacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.