İnsanı Acıktıran Yiyecekler Nelerdir

İNSANI ACIKTIRAN YİYECEKLER NELERDİR?

Yayın Tarihi02 Ocak 2017 | BESLENME

Yemek yemek insan hayatının en büyük gereksinimleri arasında ve hem aç hissetmemek hem de vücudumuzun ihtiyaç duyduğu maddeleri alabilmek için bunu biraz özenli bir şekilde gerçekleştirmek gerekiyor. Zira bazı gıdalar bizi doyururken besleyicilik anlamında faydasız olurlarken, bazıları ise faydalı oldukları halde pek doyurmuyorlar. Elbette bize düşen şey ise bunun bir dengesini kurmak oluyor. İnsanı acıktıran yiyecekler nelerdir sorusuna bir cevap vererek en doğru yemek tercihini yapmanıza yardımcı olmaya çalışacağız.

Acıkma hissiyatı sadece midenin dolu olması ile ilgili değildir ve kan şekeri düzeyi, psikolojik durum gibi pek çok şeyden etkilenmektedir. Dolayısıyla açlığa o kadar da basit bir şey gibi yaklaşmamak gerek. Örneğin tek lokmalık basit atıştırmalıkların daha hızlı bir acıkmaya sebep olduğu kanıtlanmış durumda. Zira bu besinler genellikle pek çiğnenmeden hemen yutmaya yönelik oluyorlar ve yemeği çiğneme süresinin doyma duygusunu tetiklediği biliniyor. Bu nedenle bir kaç lokma ekmeği ağza atıp yutmak, küçük meyveli yoğurtlar yemek ve birer dilim meyve yemek maalesef beyninizin daha fazlasını istemesine sebep olacaktır.

Süt ürünleri içerisinde bilhassa peynir yüksek enerji düzeyi ile bilinmekte ve bu nedenle oldukça doyurucu bir besin. Fakat yapılan son araştırmalar, süt ve süt ürünlerinde bulunan kazein proteininin dopamin hormonunun aktifliğini düşürdüğünü ve bunun neticesinde adeta peynir bağımlılığı yaşadığımızı gösteriyor. Bu nedenle acıkmış olmasanız bile canınızın peynir çekiyor olması çok muhtemel.

İşlenmiş buğdayın işlendikçe daha zararlı olduğu bir gerçek. Uzmanlar ise bu nedenle herkese tam buğday ekmeğini öneriyorlar ve beyaz ekmekten daha iyi olduğunu belirtiyorlar. Bol lifli olması nedeniyle bağırsaklara da faydası olan bu ekmek, maalesef hem yağ hem de protein bakımından çok zayıf olduğu için anlık tokluk vermesine karşın uzun vadede başarısız. Bunu aşabilmek için fındık ezmesi yahut yumurta ile tam buğday ekmeğini tüketebilirsiniz.

Şekerli gıdalar, fast food besinler ve unlu mamüller, kan şekerinizi çok çabuk bir şekilde yükselterek doygunluk hissi veriyorlar ancak aniden yükselen kan şekerini düşürme çabasına giren vücudumuz, bunu hormonlar ile gerçekleştiriyor ve hızlı bir şekilde acıkmak mümkün oluyor. Yani hızlı doyuran her besinin uzun süre tok tutacağını düşünmeyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.