İnsan Evlilikten Neden Korkar

İnsan Evlilikten Neden Korkar?

Evlilikten korkmak maalesef pek çok erkeğin başına geldiği kadar kadının da başına geliyor. Zira yepyeni bir hayata başlamak aslında sandığınız kadar kolay da değil. İnsan evlilikten neden korkar sorusunun cevabını sizler için araştırdık ve eldeki verilerin işinize yarayacağını umuyoruz.

Yapılan araştırmalar, çevresinde başarısızlık ile sonlanmış evlilikler bulunan kişilerin evlilikten daha fazla korktuklarını gösteriyor. Çünkü herkes başkalarınının başına gelebilen bu durumun kendi başına da gelebileceğine inanıyor ve bu durum bir süre sonra bir takıntı halini alıyor. Bizim sonumuz da böyle olursa ne olacak sorusunun dillendirilmeye başlanması aslında evlilik korkusunun bir işareti. Fakat bu yolunuza çıkmasın çünkü evliliği devam ettirmek kadar onu sonlandırmak da hayatın bir gerçeği.

Bazı kişiler ise kendilerine güvenmiyorlar çünkü geçmiş ilişkilerinin bitmesine sebep olan bu insanlar, evlendiklerinde de aynı sonla karşılaşacaklarını düşünüyorlar. Bilhassa ilişkileri kendinden kaynaklı olarak sona erenler, bu korkuya daha fazla kapılıyorlar ve evlenilmeye değer birisi olmadıklarını düşünüyorlar. Bağlanma korkusu olarak da nitelendirilebilecek olan bu durumla savaşmanın tek yolu ilişkinin bir süre başarılı bir şekilde devam etmesi ve kişinin evlilikte illa bir sorun olacağı düşüncesinden böylelikle vazgeçmesi.

Ailesi başarısız bir evlilik geçirenlerin de evlilik korkularının ciddi boyutlara ulaştığı görülebiliyor. Çünkü anne babasının ne kadar kavga ettiğini ve başarısız, uyumsuz bir evliliğe sahip olduğunu gören çocuklar, bir süre sonra evliliğe karşı bir antipati beslemeye başlıyorlar. Kötü ailelerde yetişen çocukların genellikle suç eğiliminde olmaları da bunun işaretlerinden bir tanesi. Dolayısıyla karşınızdaki kişiyi evlilikten korkmakla suçlamadan önce onun aile yapısına dair bir kaç şey öğrenmeyi unutmamalısınız.

Evlilik korkusunun bir diğer sebebi ise maalesef maddi manevi belirsizlik. Pek çok kişi evlendiğinde bu evliliği sürdürecek maddi durumunun olup olmadığını kestiremiyor ve maddi imkanlar kısıtlı olduğunda evliliğin manevi kısmının da zarar görebileceğini düşünüyor. Aslında bu düşüncede de biraz haklılar çünkü bilhassa geçmişte daha üst tabakalarda yaşamaya alışmış olan kişiler, gelir düzeyleri düştüğünde maalesef depresyona girebiliyor ve evliliklerinde sorunlar yaratmaya başlayabiliyorlar. Maddi manevi bilinmezlikleri ortadan kaldırmak için çaba göstermeniz partnerinizi ikna etmenizi kolaylaştıracaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.