İnek Sütünün Faydaları ve Yararları

İNEK SÜTÜNÜN FAYDALARI VE YARARLARI

Yayın Tarihi14 Kasım 2016 | BESLENME

İnek sütü temel olarak insanlar için en uygun süt değil ancak endüstriyel olarak üretme imkanının yüksek olması ve ineklerin de süt üretiminde bir hayli eli bol olmaları, onu tükettiğimiz en popüler süt türü haline getiriyor. İnsanlar için ilk olarak anne sütü, daha sonra keçi sütü ideal kabul ediliyor fakat inek sütüne alerjisi olanlar hariç bu sütün ciddi bir zararından bahsetmek mümkün değil. Dolayısıyla sütü içerken ipin ucunu kaçırmadığınız sürece inek sütü faydalı bir ürün. Biz de inek sütünün faydaları ve yararları konusunda bir kaç kelam etmeye karar verdik.

İnek sütünün en büyük faydası elbette vücudumuza sağladığı yüksek oranda kalsiyum. Hem iskelet sistemimiz hem de dişlerimiz üzerinde olumlu etkiye sahip olan bu mineral, genç yaşta kemik erimesinin önüne geçilmesine de yardımcı oluyor. Her ne kadar doğrudan süt tüketimi onu değerlendirebileceğimiz en uygun yöntem olsa da, süte alerjisi olanların yoğurt, kefir, ayran, peynir gibi süt ürünlerini tüketerek bu faydalardan yararlanmaları da mümkün oluyor.

Düşük yağlı olarak satılan inek sütleri, hem kalori anlamında düşük bir düzeye sahipler hem de sindirim sisteminin daha iyi çalışmasını sağlıyorlar. Sütün yağ yakıcı etkisinden faydalanmak için bu tip düşük yağlı olanlarını tercih etmek ise kilo kontrolünü daha rahat bir hale getiriyor.

Yapılan araştırmalar, sütün içerisinde bulunan magnezyum, potasyum gibi minerallerin kalp ve damar sağlığı için ciddi bir önem taşıdığını gösteriyor. Bu mineraller sayesinde hem kan basıncı olması gereken değerlere gelmektedir hem de doğru kan basıncı sayesinde damarlarımız ve kalbimiz hasar görmeden işlevlerini devam ettirmektedirler.

Sütün ruhsal sıkıntılar ve stres ile mücadelede de ciddi bir etkisinin olduğu belirtiliyor. Kasların gevşemesi ve zihnin yatışmasına etki eden pek çok mineral ve vitamine sahip olan süt, böylelikle şehir hayatında kendini kötü hissedenlerin fiziksel ve mental olarak dinlenmelerine de yardımcı oluyor.

Onun makyaj sektöründe en sık kullanılan maddelerden birisi olması, aslında cilt sağlığı için de ne kadar önemli olduğunu göstermektedir. Bu yüzden süt ile hazırlanan cilt maskeleri kadınların tercihi olabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.