İnek Sütüne Alerjim Var, Ne İçebilirim

İNEK SÜTÜNE ALERJİM VAR NE İÇEBİLİRİM?

Sütün hayatımızdaki en önemli gıda maddelerinden bir tanesi olduğu ortada. Zira onu bazen doğrudan süt haliyle tüketiyor, bazen de yoğurt, peynir gibi diğer halleri ile kullanıyor, hatta içeceklerimize katıyor, tatlılarını yapıyoruz. Ancak inek sütüne alerjim var, ne içebilirim diyenler için bazen alternatifleri de araştırmak gerekiyor. Çünkü süt ürünlerine olan laktoz intoleransı adı verilen alerji, özellikle inek sütünde belirgin hale geliyor ve pek çok kişi bu nedenle sütü hayatından uzak tutmak zorunda kalıyor. İşte tercih edebileceğiniz tüm alternatifler!

Keçi sütünün inek sütüne çok iyi bir alternatif olduğunu daha önce duymuşsunuzdur. Bunun en temel sebebi, hem içeriğinin anne sürüne bir hayli yakın olması, hem de laktoz alerjisine sebep olmaması. Ayrıca inek sütünden daha fazla kalsiyum içeren keçi sütü, bir yandan da çok sayıda vitamin ve minerale sahip. Bu sütü hem doğrudan tüketebilir, hem de onla hazırlanmış olan peynir, yoğurt gibi ürünleri tüketerek faydalarını alabilirsiniz.

Soya sütü de son senelerde yıldızı parlayan süt seçenekleri arasında bulunuyor ancak bazılarının soya sütüne alerjisi olabiliyor ve uzun vadeli kullanımının kadın ve erkeklerde hormon dengesizliklerine neden olabildiği belirtiliyor. Dolayısıyla genellikle vejeteryanlar tarafından tercih edilen bu ürünün en önemli özelliği uygun fiyatlı olması, laktoz intoleransına sebep olmaması ve daha fazla lif sahibi olması. Lakin potansiyel zararlarına karşı dikkatli olmak gerek.

Hindistan cevizi sütü ise son dönemlerde soya sütüne karşı ciddi bir alternatif olarak karşımıza çıkıyor. Bu ürün hindistan cevizinin içerisinde bulunan etli kısımdan üretiliyor ve içindeki su ile karıştırmamak gerek. Hem paketlenmiş olarak satılan hem de evde bile hazırlanabilen bu üründe bol miktarda lif bulunuyor ve vitaminler, mineraller açısından da oldukça zengin. Şimdilik herhangi bir zararına dair çalışma da bulunmuyor.

Kenevir sütü de hem protein kaynağı olması hem de mineral ve vitaminler açısından zengin olması sayesinde dikkat çekici olanlar arasında. Ayrıca alabileceğiniz kenevir tohumlarından kendi kendinize de üretebiliyorsunuz. Bu bakımdan çocuklar ve hayvansal ürünler tüketmeyenler için güzel bir alternatif. Kenevir deyince hemen korkmayın çünkü her yerde satılan kenevir tohumlarından uyuşturucu üretilmiyor ve bu ürünler doğal herhangi bir uyuşturucu barındırmıyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.