İnek Sütü Alerjisi Olanlar Ne İçmeli

İNEK SÜTÜ ALERJİSİ OLANLAR NE İÇMELİ?

Yayın Tarihi20 Mart 2017 | BESLENME

İnek sütü ülkemizde ve hatta tüm dünyada insanlar tarafından en çok tüketilen süt tipi olmasına karşın, bilhassa güneyde yer alan ülkelerde ona karşı ciddi bir alerji mevcut. Laktoz alerjisi olarak da bilinen bu alerji, inek sütü içenlerin hazımsızlık yaşamalarına, gaz çıkarmalarına neden oluyor ve bazen bu süreç çok acılı bir şekilde gerçekleşebiliyor. Dolayısıyla inek sütündeki laktozdan dolayı ciddi sıkıntılar yaşıyorsanız başka süt alternatiflerine göz atmanızın da vakti gelmiş demektir. İnek sütü alerjisi olanlar ne içmeli diyorsanız sizler için belli başlı alternatifleri bir araya getirdik.

Alternatif süt çeşitleri arayanların ilk başvurabilecekleri süt çeşidi elbette keçi sütü. Bazıları keçi sütünün kendine has kokulu yapısından dolayı onu içmeyi pek sevmez ancak aslında anne sütüne en yakın süt çeşidi de keçi sütüdür. Laktoz alerjisi yapmayan, kolayca sindirilen ve inek sütünden daha fazla kalsiyum içeren keçi sütü, mineral ve vitaminler bakımından da ciddi bir potansiyele sahip. Dolayısıyla inek sütü içemeyenler keçi sütüne geçiş yapmaktan korkmasınlar.

Badem sütü ise hayvansal süt içmek istemeyenler için ciddi bir alternatif oluyor. İçerisinde herhangi bir kolesterol içeriği yahut laktoz bulunmayan badem sütü, vitaminler bakımından çok zengin ve kalori anlamında da oldukça fakir. Dolayısıyla formunuzu korumak için onu tercih edebilirsiniz. Ancak kalsiyum bakımından hayvansal sütler kadar zengin olmadığını da belirtmek gerekiyor. Yine de kahvelerinizde ve diğer içeceklerinizde tercih edebilirsiniz.

Soya sütü de vejeteryanlar için ideal süt çeşitleri arasında ancak uzmanlar bu konuda biraz ikiye ayrılmış durumdalar. Soyanın içerisinde bulunan bazı maddelerin östrojen hormonu gibi davranmaları, kadınlarda adet döngüsünü bozabiliyor ve erkeklerde de hormon dengesini alt üst ediyor. Dolayısıyla düzenli soya sütü tüketimi bazıları tarafından tercih edilse de badem sütünün yapısı bu iş için daha uygun.

Pirinç sütü de son dönemlerde yıldızı yükselen süt çeşitleri arasında. Pirince alerjiniz bulunmuyorsa pirinç sütüne de alerjiniz olmayacaktır ve güvenle tüketebilirsiniz ancak uzmanlar her gün tüketilmemesi gerektiği konusunda fikir birliğindeler. Zira içerisinde yüksek miktarda karbonhidrat bulunuyor ve bu durum formunu korumak isteyenler için sıkıntı olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.