İnegöl Köfte Nasıl Yapılır Tarifi

İNEGÖL KÖFTE NASIL YAPILIR TARİFİ

Yayın Tarihi28 Ağustos 2017 | YEMEK TARİFLERİ

İnegöl köfte, ülkemizde tadabileceğiniz en güzel köfte seçenekleri arasında yer alıyor ve onu evde hazırlamak da o kadar zor sayılmaz. Mutfağımıza balkanlardan gelen göçmenler sayesinde giriş yapmış olan bu güzel köfte, etin tadını en iyi alabileceğiniz köftelerden birisi olduğu için saf ete bayılanlar için oldukça güzel bir seçenek haline geliyor. Fakat unutmayın, şeklini illa ki uzun bir şekilde yapmanız gerekmiyor ve köftelerde nasıl bir şekil seviyorsanız o şekilde ayarlayabilirsiniz. İnegöl köfte nasıl yapılır tarifimiz ile hemen devam edelim.

İnegöl Köfte Malzemeleri

  • Karbonat (on gram)
  • Dana kıyma (sekiz yüz gram)
  • Soğan (iki adet)
  • Kuzu kıyma (iki yüz gram)
  • Tuz (on gram)

İnegöl Köfte Nasıl Yapılır Tarifi

İnegöl köftenin yapımı için köfteleri bir gece buzdolabında bekletmemiz gerekiyor ve bu nedenle köftelerimizi ertesi gün yiyebileceğinizi unutmamalısınız. Dolayısıyla daha acil bir yemek ihtiyacınız varsa başka bir köfte hazırlamak isteyebilirsiniz. İnegöl köftenin kendine has dokusu ve tadı bir gün buzdolabında beklemesinden kaynaklandığından bu adımı atmak istemezsiniz.

Köftemizi yapmaya başlarken ilk olarak dana ve kuzu kıymalarımızı bir kap içerisine alıyoruz ve üzerine kuru soğanlarımızı rendeliyoruz. Soğanları ayrı bir kapta rendeleyerek önce sularını sıkmanız çok daha iyi olacaktır çünkü fazla su köftenin yapısını bozacaktır. Kabın içerisine tuz ve karbonatımızı da attıktan sonra on beş dakika boyunca yoğurarak devam ediyoruz.

Şimdi bitmiş olan harcımızı kapalı kapta bir gece kadar buzdolabında bekletmemiz gerekiyor. Ertesi gün köftelerimizi dolaptan alıyoruz ve dışarıda ısınmaları için yaklaşık olarak on dakika civarında bekliyoruz. Hafiften ısınmış olan köfte harcımızı bir defa daha yoğuruyor ve yağlı kağıdın üzerine attıktan sonra ellerimizle veya oklava kullanarak onu kağıdı kaplayacak şekilde açıyoruz.

Açılmış olan köfte harcımızı bıçağımızı kullanarak resimdekine benzer şekilde sosis gibi keserek devam ediyoruz. Tüm köftelerimizin şekli olması gereken hale geldiğinde artık onları pişirmek için hazırız demektir.

Köftelerimizi orta ateşteki bir tavada her iki tarafları da güzelce pişecek şekilde kızartıyoruz. Eğer daha iyi bir tat isterseniz ızgara veya mangal üzerinde de onları pişirebilirsiniz. Köfteleri sıcak sıcak servis etmeyi tabii ki unutmuyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.