İlk Müşteri Neden Önemlidir

İLK MÜŞTERİ NEDEN ÖNEMLİDİR?

Yayın Tarihi13 Ekim 2017 | EĞİTİM

Yeni bir girişim yaptınız ve kendinize ait bir ürün yahut hizmet sunan bir işletmeyi kurdunuz. Sıra tabii ki boş boş oturmaya gelmedi zira artık ilk müşteriniz ofisinizden içeri adım atmak üzere. İlk müşteri neden önemlidir sorusu da burada önem kazanıyor çünkü girişiminizin başarısı için ilk müşterinizle yaşadıklarınızı çok iyi analiz etmeniz gerekiyor. Pek çok girişimci, kafasında kurduğu iş hayatının ilk müşteri deneyimiyle birlikte anında yıkıldığını görüyor ve bundan korkuyor. Fakat aslında iyi bir ders almanız için önünüze serilmiş güzel bir fırsat var.

Geri Dönüm Alma Fırsatı

İlk müşteriniz, verdiğiniz hizmetten ilk faydalanan ve bu konuda ondan bilgi alabileceğiniz ilk kişi anlamına geliyor. Ona sadece oh para kazanmaya başladık edasıyla yaklaşmayın ve aldığı hizmetten memnun olup olmadığını sorun. Zira işleyişteki sıkıntılar, memnun olmadığı konular ve diğer durumlar, gelecekte işinizi geliştirebilmeniz için size önemli bilgiler sunacak.

Sadık Müşteri Olacaktır

İlk müşteriniz, henüz bilmediği bir firmadan hizmet aldığına göre yeniliklere açık birisi olmalı. Onun bu yeniliklere açıklığının, iyi bir hizmet vermeniz halinde, uzun vadede sadakata dönüşeceğini unutmamalı, bunun ise kulaktan kulağa size yeni müşteriler getireceğini aklınızdan çıkarmamalısınız. Bu müşteriniz uzun vadede isminizin ve hizmetinizin yayılması için size büyük bir fırsat sunacaktır. En etkili pazarlama yolunun kullanıcı deneyimleri olduğu kesinlikle atlanmamalı.

Hatalarınızı Düzeltme İmkanı

İlk müşterinizi memnun edememiş ve ondan kötü bir dönüş almış olabilirsiniz. Fakat bu durumda hemen müşteriyi suçlamayın ve verdiğiniz hizmetin gerçekten kötü olup olmadığını bir sorgulayın. Pek çok girişimci kafasındaki ideal hizmetin müşteriler tarafından çok sevileceğini düşünse de, gerçek hayattaki beklentiler ile kafada kurulanlar genelde aynı olmuyor.

Markanızı Yönetmeye Başlayın

İlk müşterinizi aldıktan sonra artık markanızı bilen birileri var ve bu yüzden aktif olarak onu yönetmeyi öğrenmelisiniz. İlk müşteriniz sayesinde gelen diğer insanlar, artık ilk müşterinin aksine size bir beklenti ile geliyorlar ve kafalarında hali hazırda oturmuş bir hizmet algısı mevcut. Bu algıyı karşılayabilmek için daha sonraki müşterilerde daha çok zorlanacağınızı söyleyebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.