İlk Baharda Nasıl Beslenmeliyiz

İLK BAHARDA NASIL BESLENMELİYİZ?

Bahar aylarında beslenme kendini yaz mevsimine odaklamış olan kadınların çok da dikkat etmedikleri konulardan bir tanesi. Ancak yazın hemen forma kavuşabileceğini sananlar büyük yanılgı içindeler çünkü yazın ne durumda olacağınız büyük oranda bahar mevsiminde yaptıklarınız ve ilk bahardaki beslenme alışkanlıklarınız ile alakalı.

Özellikle kışın yavaşlayan insan vücudu havaların ısınması ve hormonların da devreye girmesi ile metabolizmik olarak hızlanır. Bu hızlanma ise hem daha fazla enerji ihtiyacına, daha fazla acıkmaya ve neticesinde fazla yemeye ve alınan kilolara neden olur. Ancak tamamen aç kalmak da bu sefer baharın vücudunuzu es geçmesine neden olur ve yine kilo alımı gerçekleşir. Bahar aylarında düzenli ve sağlıklı beslenme için uymanız gerekenlere bu nedenle dikkat etmelisiniz.

En önemli beslenme rejimlerinden bir tanesi az ama sık sık yemektir ve bunu eminim ki bütün kadınlar adları gibi biliyorlardır. Ancak bu yöntemi uygularken dikkat edilmeyen en büyük sorun sık sık atıştırılan yiyeceklerin bol kalorili ve yağlı hamurişleri olmasıdır. Bu tipte bir beslenme alışkanlığından vazgeçmeniz, meyveler, kuru meyveler, süt ürünleri gibi bol lifli besinleri tüketmeniz gerekmektedir.

Su tüketimini kış mevsiminde daha az gerçekleştirdiğimiz için bu alışkanlığı bahar ve yaz aylarında devam ettirmek de yapılan büyük yanlışlar arasında. Vücudumuzun çok daha fazla dehidrasyona uğradığı sıcak mevsimlerde günlük en az 1-2 litre aralığında su tüketimi gerçekleştirmeli ve vücudumuzun yapısını korumasına yardımcı olmalıyız. Su haricindeki diğer içeceklerin suyun yerini tutmadığını da unutmamanız gerekmektedir.

Ayrıca artan iştah nedeniyle baharda bol proteinli etlerin tüketildiği de bir gerçek. Dışarıda yapılan piknikler, mangallar bu açıdan çok fazla protein almamıza neden olurlar ve bu da gereksiz yere fazla protein alımına neden olur. Bu sorunun üstesinden gelebilmek için sebze ve et tüketiminizi bir dengeye koymalı, sadece birinin üzerine eğilmemeye dikkat etmelisiniz.

Spor ve hareket de baharda çok daha fazla önem kazanıyor. Zira kışın soğuklardan dolayı aksayan açık hava yürüyüşleri, koşuları ve fiziksel aktivitelerin baharda telafi edilmeleri gerekiyor. Hem yediğiniz besinlerin sindirimi ve yakılması hem de güzelliğinizi korumak için önem arzeden spor ve egzersizleri sakın atlamayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.