İlişkide Yaş Farkı En Fazla Kaç Olmalı

İLİŞKİDE YAŞ FARKI EN FAZLA KAÇ OLMALI?

Geçmiş senelerde eşler arasındaki yaş farkı erkeğin 10 yaş büyük olmasına kadar pek de sorun teşkil etmiyordu ve hatta daha fazla yaş farkının olduğunu görmek de mümkündü. Ancak modern yaşamda bu sınır genellikle 4-5 yaşa kadar düştü ve erkeğin 4-5 yaştan daha büyük olması zaman zaman garip karşılanabiliyor. Ancak bu konuyu biraz daha detaylı bir şekilde irdelemek ve kadın erkek ilişkilerine göz atmak gerekiyor. İlişkide yaş farkı en fazla kaç olmalı sorusunu sizin için değerlendirdik.

İlişkilerde yaş farkı konusu yaşlar ilerledikçe ehemmiyetini kaybeder. Zira erkekler kızlara göre ergenliğe daha geç girerler ve daha geç tamamlarlar. Bu nedenle 18-25 yaş aralığında kadınların kendi yaşıtları olan erkekler ile birlikte olmak yerine bir kaç yaş büyük erkekleri tercih etmeleri, erkeklerin bu konuda geç gelişim göstermelerinden kaynaklanır. Ancak ergenliğin tamamen sona ermesi ile birlikte iki cinsiyetteki kişiler fiziksel ve zihinsel anlamda birbirlerine tamamen eşit olurlar ve bu nedenle illa ki erkeğin daha büyük olması gerektiği kuralı ortadan kalkar.

Ancak erkeklerin modern toplumlarda bile bir koruyucu rolünün bulunması, ilerleyen yaşlarda da daha büyük yaşta olmasını mecburi kılar. Zira kadına göre bir kaç yıl daha ileride olan erkek, maddi ve manevi anlamda kadından biraz daha ötede olabilir ve erkeğin üzerine yüklenmiş olan bu sorumluluğu yerine getirebilme şansı artar. Dolayısıyla erkeğin kadından bir kaç yaş büyük olması aslında içgüdüsel bir tercihtir ve pek çok kadın bu tercihi bilinçsiz bir şekilde doğasından gelecek şekilde gerçekleştirir.

Günümüzde 4-5 ve hatta 6 yaşa kadar erkeğin büyük olması normal kabul edilirken, bundan fazlası zaman zaman tepki alabilmektedir. Fakat iki kişi arasındaki ilişkinin uyumu iyiyse bu yaş farkına çok takılmamak gerekir. Lakin 10 yaştan daha fazla farklar fiziksel olarak bir tarafın çok erken yaşlanmasına neden olur ve ilerleyen dönemlerde bu fiziksel farklar iki tarafı da rahatsız edebilir.

Kadınların erkeklerden büyük oldukları senaryolar da mevcut ve bu durum nedense toplum tarafından pek de olumlu karşılanmamakta. Halbuki 20’li yaşların ortalarından itibaren taraflar arasında ciddi bir fark kalmıyor ve bu nedenle erkeğin yahut kadının daha büyük olması ehemmiyet arz etmiyor. Dolayısıyla erken evliliklerin ve ilişkilerin haricinde kimin daha büyük olduğuna da takılmamak gerekiyor. Zira önemli olan kişilerin bireysel gelişimlerini tamamlamış ve çocukluktan başarıyla çıkmış olmaları.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.