İlişki Terapisti Nedir

İLİŞKİ TERAPİSTİ NEDİR?

Yayın Tarihi17 Kasım 2016 | EVLİLİK

İlişki terapisti, çift terapisti ve evlilik terapisti olarak adlandırılan ve çiftlerin aralarındaki sorunların çözümünü sağlayan, ilişkileri dışarıdan yorumlayabilen profesyoneller, her sene dünyada binlerce evliliğin veya ilişkinin ayrılıkla sonlanmadan devam etmesini sağlıyorlar ve bu nedenle ilişki terapisti nedir sorusunun cevabını bilmek çok önemli. İlişkisindeki bitmek bilmeyen problemlerden bunalanlar ve artık bu sorunlara bir çözüm bulmak isteyenler, ilişki terapistleri sayesinde görmedikleri noktaları görebiliyor, tıkandıkları yerde alışılmadık çözümlerin elde edilmesi için tavsiyeler alabiliyorlar.

İlişki terapistleri elbette belli konularda daha deneyimli oldukları ve çiftlerin de genellikle o konularda yardıma ihtiyaçları olduğu için bu danışmanlığı alabileceğiniz bazı temel konular var. Bunların başında aldatmak veya aldatılmak geliyor. Çünkü hem aldatma psikolojisi hem de aldatılan kişinin psikolojisi bir ilişkiyi devam ettirebilmek için genellikle kötü bir durumda oluyor ve ilişki terapistleri ayrılmak istemeyen ancak birlikte de yapamayan çiftler için geniş imkanlar sunuyorlar. Eğer aranızdaki bu sorunu istemenize karşın çözemiyorsanız birbirinizi affetmenin ve anlamanın yolu terapistinizden geçiyor olabilir.

Cinsel problemlerin pek çoğunun fiziksel değil ruhsal kaynaklı olduğu biliniyor. Ancak çiftler bu sorunlarını konuşarak çözmek ve birbirlerine karşı açık olmak konusunda sorunlar yaşadıkları için maalesef çözümü ilişki terapisti gibi başka kişilerin çözmesi, yahut çözüm konusunda motivasyon vermesi gerekli olabiliyor. Hatta bu iş için çalışan seks terapistleri bile mevcut ve terapistler sayesinde eşinizle aranızdaki cinsel sıkıntıları çözüme ulaştırabiliyorsunuz.

Bazen farklı bölgelerden, şehirlerden veya ülkelerden gelen çiftlerde de maalesef kültürel ve ailevi farklılıklardan dolayı büyük ilişki sorunları yaşayabiliyorlar. Özellikle de geçmişi çok ayrı olan çiftlerde görülen bu duruma karşı ilişki terapistleri müdahale edebiliyor, çiftlerin birbirlerini kavga etmeden tanımaları için onlara yönlendirme yapabiliyorlar. Aileniz ve eşiniz, sevgiliniz arasında yaşanan uyuşmazlıklarda size düşenleri yapmanız için de terapistlerden destek alabiliyorsunuz.

Tabii ki ilişki terapistlerinin varlığını gerektiren en önemli konu ise ayrılık. Aslında sadece ayrılık değil, ilişkiye dair önemli kararların verilmesi gerektiği her an terapistlerin de varlığını gerektiriyor. Anlaşmazlık yaşamadan ve sorunlara sahip olmadan tüm ilişki kararlarına dair çözümlerin yaratılması ilişki terapistlerinin birincil görevleri arasında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.