İlaç İçmeyen Çocuğa Nasıl İlaç İçirilir

İLAÇ İÇMEYEN ÇOCUĞA NASIL İLAÇ İÇİRİLİR?

İlaçları biz yetişkinler bile içmekten pek hoşlanmıyoruz aslında ancak bunu kendimiz de yaptığımız halde çocuklarımızın sorunsuz bir şekilde gerekli olan ilaçları içmelerini istiyoruz. Ancak biraz empati yapınca aslında onların neden bu işten bu kadar uzak kaldıklarını da anlayabilirsiniz. İlaç içmeyen çocuğa nasıl ilaç içirilir diyenler için bu işin biraz daha detaylarına inmeye karar verdik.

İlaçlar genellikle sağlık sorunları neticesinde alındıkları için, onlara dair bazı kötü algılar mevcut. Dolayısıyla ilk yapmamız gereken şey ilaç zamanı geldiğinde çocuğun bu algısını değiştirebilmek. Ciddi, endişeli ve sert bir yüzle ilacını içirmeye çalıştığınızda onun da sizin gibi tepkiler verdiğini ve ciddileşerek ilaçtan kaçındığını göreceksiniz. Halbuki ona güleryüzle ve pozitif bir tavırla ilaç verdiğinizde, o da bunu içmek için biraz daha hevesli olacaktır. Ayrıca rahat bir ruh hali içerisinde olduğunuzda onun da sizi taklit ederek daha sakin bir ruh haliyle ilacına yöneldiğini göreceksiniz. Çocukların ebeveynlerini taklit etmekte birer uzman olduklarını aklınızdan çıkartmayın.

Bazı ilaçlar biraz büyük boyutlarda olabiliyorlar ve şurupları da bir kaç kaşık vermek gerekebiliyor. Eğer çocuğunuz bunları yutmakta zorlanıyorsa tableti ikiye bölebilir, ayrıca şurubu bir kaç parça halinde içirebilirsiniz. Böylece küçük çocukların yaşadığı yutkunma kaynaklı ilaç sorunlarına bir çözüm bulabilirsiniz ancak bazı hapların bölünemediklerini ve kapsül içerisinde geldiklerini de unutmayın. Kapsül hapları kesinlikle bölmeye çalışmayın.

Eğer verdiğiniz ilacın besinlerle verilmesi sorun değilse, özellikle şurupları sıcak olmayan gıdalar ile birlikte verebilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken güzel bir meyve püresine şurubu dökmek veya tableti toz parçalara ayırdıktan sonra püreye katarak yedirmek. Ancak hazırlanan tüm karışımı yemesi gerektiğini de unutmayın yoksa ilacını yarım doz almış olacaktır.

Bazı çocuklar bazı ilaç türlerine karşı tepkilidirler. Örneğin aynı ilacın hem şurubu hem de hap olanı mevcutsa, doktorunuzdan hap olanı yazmasını isteyebilirsiniz çünkü bazen şuruba karşı tepki veren çocuklar tableti yutmakta sorun görmüyorlar. Bunun tam tersi de elbette geçerli. Dolayısıyla doktorunuza çocuğunuzun huyu ile ilgili bilgi verirseniz ortada herhangi bir sorun kalmayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.