İkiz Bebeklere Nasıl Davranılmalı

İKİZ BEBEKLERE NASIL DAVRANILMALI?

Yayın Tarihi03 Şubat 2014 | EĞİTİM

Pek çok anne baba aslında imkanlarını düşünerek tek bir çocuk sahibi olmak isterken, kader onlara bir sürpriz yapabiliyor ve doktorlar da elbette iki veya daha fazla sayıda çocuğu müjdeleyebiliyor. Genellikle tek bir çocuk üzerine planlar yapan ve kendilerini bu yönde eğitmeye başlayan aileler, bu durumda oldukça zorlanabiliyorlar ve aynı anda ikiz olacak çocuklara nasıl davranılması ve bakılması gerektiği konusunda afallayabiliyorlar.

Zira tek bir çocuğun bakımı bile tek bir anne baba için zor olurken, iki tanesine doğru şekilde yaklaşmak ve bu dengeyi bozmadan onları en iyi şekilde yetiştirmek de büyük başarılar arasında diyebiliriz. İşlerinizi biraz daha kolaylaştırmak ve sizlere yardımcı olabilmek için araştırmalarımız sonucunda öğrendiklerimize kısaca değinmek istiyoruz.

Dikkat edilmesi gereken ilk konu, ikiz çocukları aralarında yaş farkı olan kardeşlere göre çok daha büyük bir rekabet içerisinde oldukları ve özellikle tek yumurta ikizleri ise bunun daha da belirgin olacağını unutmamanızdır. Zira çocuklardan ikisi de kendi farklarını ve aile içindeki konumlanmalarını ortaya koyabilmek için birbirlerine karşı bir mücadele içerisine gireceklerdir ve bu mücadeleyi sakinleştirmek, onlara değerlerini hissettirebilmek sizin elinizdedir.

Ailelerin bu noktada yaptıkları en büyük yanlışlar arasında çocukların bu duygularını birbirlerine karşı kullanmalarına neden olmak ve bundan fayda sağlamaya çalışmak yer almaktadır. Dersler, davranışlar, alışkanlıklar ve diğer konularda iki çocuğunuzun da farklı olabileceğini ve bu farklarını bir diğerini değiştirmek için kullanmamanız gerektiğini bilmelisiniz. Çocuklar arasında ayrım yaptığınız belli olursa bu hem psikolojilerini kötü yönde etkileyecektir, hem de çocukların arasının bozulmasına neden olacaktır.

Her iki çocuğun da benzer veya birbirine yakın maddi ve manevi olanaklara kavuşmaları da bu bakımdan önemli. Çünkü benzer koşullar altında yaşayan çocuklar birbirlerine destek olma yönünde davranacaklardır ancak bir tanesine hem maddi hem de manevi olarak fazla yüklenmeniz, diğerini ise açıkta bırakmanız hem rekabeti körükleyecektir hem de çocuğun size olan güvenini zedeleyecektir.

İkiz sahibi aileler genellikle çocuklarına benzer isimler koymaya çalışırlar ancak bu da dikkat edilmesi gereken sakıncalı sonuçlar arasındadır. Benzer isimlerin yanında, benzer kıyafetler, aynı okullar, aynı sınıflar, aynı yemekler gibi onlarca farklı konunun sevimli olduğunu düşünen ebeveynler maalesef çocukların kendilerine ait özel ve farklı hayatlar yaşamalarına engel olurlar. İki çocuğunuzun fiziken birbirleri ile aynı olsalar da zihinsel olarak aynı olmak zorunda olmadıklarını kabullenmeyi unutmamalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.