İkinci El Araba Alırken Nelere Dikkat Etmeli

İKİNCİ EL ARABA ALIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİ?

Yayın Tarihi04 Temmuz 2017 | EĞİTİM

İkinci el araç almak bir nevi kumar oynamak denilebilir ancak araç alırken riskleri olabildiğince düşürmek ve karşılaşabileceğiniz sorunların potansiyelini bir nebze azaltmak için yapabilecekleriniz de var. İkinci el araba alırken nelere dikkat etmeli sorusuna kısaca ve özet bir şekilde cevap vermeye çalıştık.

Kaporta İncelemesi

Satın almak istediğiniz aracı öncelikle bir kaportacıya göstermeniz ve boya ölçüm aletleri ile inceleme yaptırmanız gerekiyor. İşinin ehli bir kaportacı, aracın hangi noktalarında boya, işlem, değişen olduğunu kolayca tespit edecektir ve böylece sizi kazalı araç almaktan kurtaracaktır. Bilhassa bazı birleşim noktaları ve aracın altındaki deliller, kazaların varlığını büyük oranda kanıtlayabiliyorlar. Fakat sadece kaporta hasarlarını içeren kazaları fiyatı indirmek için bir fırsat olarak da kullanabilirsiniz.

Mekanik İncelemesi

Aracın kaportası kazasız ve sağlamsa, elbette bir de mekaniğini inceletmelisiniz. Yetkili servisler ve sanayideki ustalar bu işlemleri gerçekleştirebiliyor, aracı potansiyel arızalara karşı değerlendiriyorlar. Eğer satıcı müsaade ederse, ustanın bir deneme sürüşü yapmasına da izin verin ve böylece araç yürürken herhangi bir sıkıntı var mı tespit edin.

Kendiniz de Sürün

Almak istediğiniz aracın beklentilerinizi karşıladığını anlamak ve sizi rahatsız edebilecek arızalarını keşfetmek için kendiniz de kısa bir mesafe dahi olsa aracı kullanmayı unutmamalısınız. Bu sayede hiç beklemediğiniz şeyleri keşfedebilir, aracın size uygun olmadığını bile farkedebilirsiniz. Tabii ki hoşunuza giden ve gidişinde bir sıkıntı olmayan aracı almak için daha hevesli olacağınıza da eminiz.

Sicilini Araştırın

Sigortacılarda her aracın geçmiş sicili mevcut olduğundan, sigortacı dostlarınıza bu araştırmayı yaptırabilirsiniz. Bunun yanında, aracın plakasıyla hasar sorgulama yerine şase numarasıyla sorgulama yaparsanız, daha detaylı bilgilere de ulaşabilirsiniz.

Aracın Borç Durumu

Vergi borcu olan, ipotekli, muayenesiz ve çalıntı araçlar kullanıcıların başına büyük dertler açıyorlar. Mahkeme süreçleri arasında kendinizi kaybetmemek için, bu araştırmaları iyi yapın ve aracın herhangi bir borcu olmadığından emin olun.

Servis Ağı

Eğer alacağınız aracın bulunduğunuz şehirde yetkili servisi, parçacısı ve sanayi ustaları bulunmuyorsa, aracın bakımları sizi çok yoracaktır. Araç almadan önce o markanın şehrinizdeki imkanlarını değerlendirin ve sizi yormayacak bir markanın araçlarına göz atmayı unutmayın.

Ruhsat Kontrolleri

Aracın şase ve motor numaralarının aracın üzerinde ve ruhsatta aynı olmasına çok dikkat etmelisiniz. Bunun yanında oturabilen kişi sayısı, motor hacmi, güç verilerinin de ruhsat ile otomobilde birebir tuttuğundan emin olun. Böylece sizi kandırmak isteyen kişilere karşı önlem alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.