Ihlamur Çayının Faydaları

IHLAMUR ÇAYININ FAYDALARI

Ihlamur, Türk kültüründe yer alan en önemli bitki çaylarından bir tanesi ve geleneksel olarak binlerce yıldır oldukça fazla miktarda tüketiliyor. Temel olarak pek çok faydaya sahip olan bu çay, aynı zamanda iyi bir rahatlatıcı ve bu nedenle normal siyah çayın verdiği gerginlik ve uyanıklıktan ziyade biraz daha rahatlamak isteyenlere yönelik. Ihlamur çayının faydaları hususunda bilgi sahibi olmak isteyenler için gerekli tüm verileri bir araya getirdik.

Öncelikle, ıhlamurun grip, nezle ve soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklar için ideal bir çözüm olduğunu unutmamak gerekiyor. Zira hem ateşi düşürme konusunda çok başarılı hem de terlemeyi arttırması sayesinde vücuttan toksinlerin atılması sürecini hızlandırıyor. Pek çok hastalığın toksinlerin dışarı atılması ile sona ermesi yüzünden, ıhlamuru bu amaçla kullanabilirsiniz. Günlük bir bardak tüketimi ise toksinleri her zaman kolayca vücudunuzdan dışarı atmanıza yardımcı olacaktır. Bu bakımdan ciddi bir antioksidan kapasitesine sahip olduğu da söylenebilir.

Lakin onun faydaları sadece basit hastalıklar ile de bitmiyor. Rahatlatıcı bir etkisinin olması nedeniyle bilhassa boğaz olmak üzere çeşitli uzuv ve organlardaki ağrılara da son verebilen ıhlamur çayı, böylelikle hastalıkların daha az rahatsız edici hale bürünmelerine yardımcı oluyor ve semptomların bir kısmının ortadan kaldırılmasını sağlıyor.

Sindirim sistemi problemleri yaşayanlar da ishale, kabızlığa karşı onu kullanabilir, mide ve bağırsak gazlarından kurtulabilir, sindirimin daha rahat gerçekleşmesine yardımcı olabilirler. Zira sahip olduğu rahatlatıcı etki kendisini sindirim sisteminde de gösteriyor ve hareketlerin daha düzenli, az rahatsızlık verici olmasını sağlıyor. Etken maddeler sayesinde bağırsakları biraz da uyararak sindirimin kolayca halledilmesine imkan tanıyor.

Tansiyon problemlerinde de tansiyon düşürücü olarak kullanılabilen ıhlamur, böylece kalp ve damar sisteminin korunmasına yardımcı oluyor. Özellikle damar sertleşmesi problemi yaşayanlar ve arada bir tansiyonu yükselenler, ıhlamur çayını düzenli tüketerek bu rahatsızlıklardan daha verimli bir şekilde korunabilirler.

Ihlamur çayını aşırı ve uzun süre tüketmenin kalpte hasara sebep olabileceğini belirten uzmanlar, bu nedenle fazla tüketimden uzak kalınması gerektiğini belirtiyorlar. Bunun yanında özellikle emziren veya hamile olan kadınların ıhlamur tüketmeden önce doktorlarına danışmaları çok daha uygun olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.