İftarda Ne Yesem

İFTARDA NE YESEM?

Yayın Tarihi20 Haziran 2016 | BESLENME

Ramazan’ın nefsimizi terbiye etmek için güzel bir fırsat olduğu ortada fakat maalesef pek çok kişi, bu nefis terbiyesini iftar vaktine taşıyamıyor ve iftarda bütün gün boyunca elde ettiği terbiyeyi, tabiri caizse hunharca harcıyor. Bu şekilde büyük ziyafetler kurmanın dinen sakıncalarının yanında, bütün gün boyunca aç kalmış bir mideyi ve vücudu zorlamanın sağlık anlamında da tehlikeleri bulunuyor. Sizler için iftarda ne yesem sorusuna sağlıklı cevaplar bulmaya çalışacağız.

Oruç sonrasında, özellikle de yaz günlerinde, orucu su ve çorba ile açmak çok önemli. Bütün bir gün boyunca vücudunuz suya hasret kalıyor ve midenizdeki boşluğu da bir anda şaşalı yemekler ile doldurmak pek iyi bir şey sayılmaz. Dolayısıyla en başta bir bardak su ve bir kase çorba içmeniz, hem sizi koruyacaktır hem de çok yemenize engel olacaktır. Dilerseniz bir iki tane hurmanın ardından bir bardak su ve bir kase çorba ile de devam edebilirsiniz.

İftar saatlerinde kızartma, kebap, mangal gibi ağır yemeklerden uzak durmalı, sulu yemekler, buğulamalar, hafif ızgaralar gibi ürünleri de az yağlı olarak pişirmelisiniz. Fakat hafif şeyler yeseniz bile bunların miktarını çok abartmamalı, tek seferde tüm mideyi doldurmamalısınız. Bilhassa bütün gün açlık çektikten sonra fazla ekmek yemek, yağlılara abanmak ve şekerli içecekler içmek, kan şekerinizin bir anda fırlamasına neden olacaktır.

İftar yemeğinin yanında hazırlayacağınız bir salata ve yoğurt kasesi, ağır yemeklerle midenizi doldurmak yerine biraz daha sağlıklı beslenmenizi sağlayacaktır. Fakat bu konuda da ölçülü olmalı, yemeklerde olduğu gibi yemeğin yanındaki şeylerde de mütevazi bir sofra kurmalısınız.

Yemeğin ardından meyve ve tatlı tüketmek istiyorsanız, tercihen az şekerli ama bol lifli meyvelerden seçmece yapın. Tatlı isteyenler ise baklava gibi bol şerbetli tatlılar yerine sütlü tatlılar tüketerek çok daha dengeli bir şeker alımı gerçekleştirebilirler.

İftar sonrasında çay ve kahve içmek isteyenler ise bu içecekleri mümkün mertebe hafif bir şekilde dökmeli, açık çay, az telveli kahve gibi seçenekler ile kafeine çok fazla yüklenmemeliler. Bu kurallara riayet ettiğiniz sürece iftar sonrası uyku hali, fenalık gibi şeylerden uzak kalacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.