İftarda Nasıl Yemek Yemeli

İFTARDA NASIL YEMEK YEMELİ?

11 ayın sultanı Ramazan her sene olduğu gibi bu sene de geldi ve bu kutsal ibadetlerini gerçekleştirmek isteyenler tabii ki oruç tutmaya başladılar. Sahurla birlikte başlayan orucun iftar saatine kadar bilhassa yaz sıcağında biraz zorlayıcı olduğu kesin ancak yine de dostlarla veya aile ile geçirilen iftarın ayrı bir yerinin olduğu da kesin. Söz konusu bu kadar tanıdık olunca tabii ki iftarların birer ziyafet haline geldiği de ortada. Ancak bütün gün zorlanan ve aç kalan bedenin akşam iftarında yenen ziyafete karşı biraz dayanıksız olduğunu da araştırmalar gösteriyor.

Zira bütün gün kan şekeri düşen vücudumuz, bir anda ağır yemeklerle karşılaştığında kendini bu düzeyde bir şeker bombardımanına hazır hissetmiyor ve bu durum kendisini halsizlik, mide bulantıları, ishal ve baş ağrısı gibi çeşitli şekillerde gösteriyor. Kronik hastalıkları olan kişilerde durumun daha da vahim olduğu ve bu hastalıkların da iftarlarda tetiklenebildiği biliniyor. Dolayısıyla hastalığı olduğu halde oruç tutanları iftarda normal kişilere göre daha fazla dikkatli olması gerekiyor.

İftar yemeklerinin bol yağlı, karbonhidratlı ve ağır yemekler olmaması gerekmektedir ve hafif, açlığı yeteri kadar bastıracak sebze yemeklerinin bu iş için biçilmiş kaftan olacağını söyleyebiliriz. Özellikle ağır etli yemekler ve ızgaralar, mangallar gibi yemeklerden uzak durmak iftarı daha dinç ve iyi bir şekilde atlatmanıza yardımcı olacaktır. Daha kolay doymak için yemekten önce içeceğiniz bir bardak su, hem gün içinde kaybettiğiniz sıvıları geri almanızı hem de daha kolay doymanızı sağlayacaktır.

Maalesef tüm gün açlığın ardından direkt olarak şekerli, yağlı, karbonhidratlı yiyecek ve içeceklere yüklenmek ülkemizin geleneklerinden birisi ancak böyle bir iftarın bedenimize olan zararını her zaman için dikkate almak gerekiyor. Ayrıca yokluğun halinden anlamak için tuttuğumuz orucu bu şekilde bitirmek yerine daha mütevazi bir şekilde sonlandırmak dini anlamda da ibadete daha uygun olacaktır.

Kalp ve damar hastalıkları, mide problemleri, karaciğer rahatsızlıkları gibi hastalıklara sahip olanların sebze yemeklerini haşlanmış olarak tüketmeleri daha doğru olacaktır. Böylece kendinize zarar vermeyi önleyebilir ve daha kolay bir şekilde iftarı atlatabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.