İftarda Çok Yemenin Zararları

İFTARDA ÇOK YEMENİN ZARARLARI

Yayın Tarihi29 Mayıs 2017 | BESLENME

Ramazan ayının ilk günü geldi çattı ve şimdi herkesin iftar vaktini düşünüp durduğu bir gerçek. Zira bütün gün aç kaldıktan sonra karnınızı doyurmak için büyük bir isteğiniz olması da çok normal. Fakat maalesef pek çok kişi iftarda ciddi hatalar yapıyor ve oruç tutmanın getirdiği bazı sağlık faydalarını böylece çöpe atmış oluyor. İftardaki en büyük hata ise genellikle fazla yemek olarak adlandırılıyor. Sizler için iftarda çok yemenin zararlarına biraz değinmeye karar verdik.

İftarda aşırı yemenin en büyük zararı genellikle kalp damar sistemi üzerinde görülüyor ve bunun neticesinde zaten devam eden bir rahatsızlığı olanlar daha da kötü hale geliyorlar. Birdenbire yapılan gıda yüklemesi, kan şekerini inanılmaz oranda arttırıyor ve bunun yanında vücuttaki bütün kan sindirimi başlatabilmek için sindirim organlarına yönlendiriliyor. Bu nedenle özellikle tansiyon problemi olanlarda, dolaşım sisteminde sıkıntı olanlarda ve kalp hastalıkları olanlarda aniden baş gösteren krizler ortaya çıkabiliyor, geçmişte herhangi bir sorundan haberi olmayanlar ise beklemedikleri hastalıklar ile karşılaşabiliyorlar.

Kan şekerinde yaşanan bu anlık ve ciddi artış, uzun vadede şeker hastalığını tetikleme potansiyeline de sahip. Özellikle iftara çok yağlı, karbonhidratlı ve ağır yemekler ile başlıyorsanız, vücudunuz bütün gün aç kaldıktan sonra hormon düzeylerini ayarlamakta zorlanacaktır ve yemeğin hemen arkasından ciddi bir uyku hali bastıracaktır. Buna bir de hareketsizliği eklediğimizde iftarda tükettiğimiz gıdaların sindiriminin uzun saatler alacağını söyleyebiliriz.

Hali hazırda mide sorunlarından muzdarip olanlar ise midenin saatler sonra bir anda aşırı efor sarfetmesine sebep olacaklardır. Ülser, gastrit gibi rahatsızlıklara sahip olanların iftarın ardından bu rahatsızlıklarının zirve yaptığını görmeleri de mümkün.

Oruç sırasında vücudumuzdan yoğun şekilde toksin atımı gerçekleşir ve bunun yanında metabolizmamız bedende bulunan gıda kaynaklarından faydalanmaya başlar. İftarda çok fazla besin tüketmek bu gidişata bir dur der çünkü vücut yeniden bol miktarda besin ile karşılaştığını düşünür. Lakin günün bir kısmında tamamen aç, bir kısmında ise fazla doygun şekilde dolaşmak metabolizmanın bu açlık sürecini daima yanlış algılamasına sebep olur ve orucun verdiği bu faydadan yeteri kadar yararlanmamıza da engel olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.