İdeal Evlilik Nasıl Olmalıdır

İDEAL EVLİLİK NASIL OLMALIDIR?

Evlenmek isteyen çiftler için bazı şeyleri elbette açıklığa kavuşturmak gerekiyor. Herkesin en ideal evliliği kendisine, eşine ve diğer etkenlere göre değişiklik göstermektedir. Dolayısıyla genel geçer bir mükemmel evlilik formülü vermek imkansız. Zira herkesin yapmayı sevdiği veya sevmediği şeyler, hayat tarzı, düşünceleri, insan ilişkileri ve diğer etkenler değişiklik gösterebiliyor, bu ise evlilikten beklentileri oldukça değiştiriyor. Sizler için hazırladığımız yazımızda ise hem çeşitli araştırma sonuçlarına değineceğiz hem de genel geçer bazı önemli noktaları öne çıkaracağız.

Yapılan araştırmalar, erkeklerin 30 yaşından önce, kadınların ise 25 yaşından önce evlenmelerinin ideal olduğunu gösteriyor. Bu yaşlardaki evliliklerin, daha ileri yaşlardaki evliliklerden daha uzun ömürlü olduğu, aynı zamanda çiftlerin de daha mutlu oldukları ortaya konulmuş durumda. Dolayısıyla evlenmek istiyorsanız hazırlıklarınızı biraz erken tamamlayarak elinizi çabuk tutmanızı öneriyoruz. Ancak 18 yaş altı evliliklerin de ileri yaşlardaki evlilikler kadar başarısız olduğu görülmekte. Bu nedenle direkt olarak erken evliliğin daha iyi olduğu kanısına da kapılmamalısınız.

Ülkemizdeki gençlerin evlilik konusunda yaptıkları en büyük yanlışlardan bir tanesi ise tüm evlilik kararlarını ailelerinin vermesine müsaade etmekten geçmektedir. Her ne kadar onların emekleriyle büyümüş olsak da evlenmenin yeni bir aile kurmak olduğu unutulmamalı. Yapacağınız düğün, giyecekleriniz, ev eşyalarınız, aile içi kararlarınız gibi pek çok önemli konuda kararlar anne ve babalarınız değil eşiniz ve sizin kararları olmalıdır. Zira verilen bu kararlar direkt olarak sizlerin hayatını etkileyeceklerdir.

Hangi konuda olursa olsun eşler arasındaki iletişimin kalitesi de evliliğin kalitesini doğrudan etkileyenler arasında. Birbirini anlayamayan, birbirinin yaptıklarından keyif almayan ve hayat tarzlarına tahammül edemeyenlerin başarılı bir evlilik sürdürmesinin imkansız olduğu da aşikar. Bu nedenle evlenmeden önce ne kadar uyumlu olduğunuzu bir kez daha düşünmek mecburi. Bilhassa uzun süren sevgililiklerde çiftlerin başlangıçta olduklarından farklı yerlere gelmiş olmaları, farklı alışkanlıklar geliştirmeleri ve dünya görüşlerindeki değişiklikler, ilişkiye verilen yıllar düşünülerek evlenildiğinde açığa çıkabiliyor ve büyük uyumsuzluklar meydana gelebiliyor.

İdeal bir evlilikte çocuğun olup olmayacağı için kadın ve erkeğin kendi düşüncelerine bakmaktadır. Hazır olunmadan yapılan bir çocuk evliliğinize mutluluk değil zorluklar getirecektir. Bu nedenle doğru zamanın ne zaman olduğuna eşinizle birlikte karar vermelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.