Hünnap ve Faydaları

HÜNNAP VE FAYDALARI

Hünnap maalesef yeterince tanınmayan ancak aslında bir faydalar deposu olan meyvelerden birisi olarak karşımıza çıkıyor. Geleneksel meyve tabaklarımızda kendine pek yer bulmasa da, aslında hem enerji veren yapısı, hem kolayca sindirilebilmesi hem de besin değerleri bakımından çok zengin olması, onu sofralarımız için ideal bir hale getiriyor. Hünnapın faydalarını merak edenler için onu her yönüyle değerlendirdik.

Hünnapın en dikkat çeken özelliklerinden bir tanesi, bilhassa C ve A vitaminlerini bol miktarda barındırması. Ayrıca potasyum, fosfor, magnezyum ve kalsiyum mineralleri bakımından da oldukça zengindir ve bu minerallerin emilim oranları da yüksektir. Bilhassa kıyı kesimlerinde ona erişmek daha kolay olsa da, taze olarak çok bozulmadan diğer bölgelere de gönderilmektedir.

Etkili Bir Antioksidan

Hünnap pek çok meyveden daha fazla antioksidan özelliğe sahiptir ve bu sayede serbest radikallerin hücrelerimize verdiği zararın önlenmesini sağlarken, oksidatif stresi de ciddi anlamda azaltır. Onun bu yönü hem inflamatuvar rahatsızlıkları engellemesine yardımcı olur, hem de kanserli hücrelerin oluşumunu engeller ve onların çoğalmalarına da sekte vurur. Elbette bunun için onu düzenli olarak tüketmek gerekmektedir.

Bağışıklık Sistemi İçin İyidir

Hünnap hem A ve C vitaminleri bakımından zengin olması sayesinde bağışıklık sisteminin fonksiyonlarını destekler, hem de potasyum içeriği sayesinde mineral eksikliklerini giderir. Özellikle soğuk mevsimlerde yaşanan grip, soğuk algınlığı gibi rahatsızlıkların önlenmesinde ya da tedavisinde etkin bir rol oynamaktadır.

Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Kilo vermenin en önemli öğelerinden bir tanesi, kalorisi düşük, lifler, proteinler, vitaminler ve mineraller bakımından zengin bir beslenme düzeni oluşturmaktır. Zira kalorisi yüksek gıdalar maalesef fazla enerji üretimine sebep olarak bunların yağ olarak depolanmalarına sebep olmaktadırlar. Ancak hünnap düşük kalorisine karşın kolayca sindirilebildiği için yeterli miktarda enerji elde etmenize yardımcı olur ancak yağa dönüştürülecek kadar çok enerji de açığa çıkartmaz.

Sinir Sistemine Destek Olur

Hünnapın yatıştırıcı maddeler içermesi nedeniyle sinir sistemi üzerinde rahatlatıcı bir etkisi bulunmaktadır. Ayrıca sinir sistemi tarafından kullanılan pek çok minerale sahip olması nedeniyle sistemin işleyişini de bir düzene sokmanızı sağlar.

Sindirim Sistemine Yardımcı Olur

Hünnap bol miktarda lif içermektedir ve bunun yanında protein bakımından da zengindir. Onun bu özelliği bağırsak hareketlerinin hızlanmasını sağlar ve ayrıca kabızlık gibi problemlerin  üstesinden gelmeye de yardımcı olur. Pek çok diğer rahatsızlığın temelde bağırsak problemlerinden kaynaklanabilmesi sebebiyle mide-bağırsak sistemini desteklemeniz, aslında pek çok hastalıktan kaçınabilmenize de yardımcı olacaktır.

Cilt Sağlığına İyi Gelir

Hem antioksidan içeriği hem de mineral ve vitamin bakımından zengin olması, hünnapın cilt için faydalı olmasını sağlar. Onu hem doğrudan tüketerek hem de ezdikten sonra ciltte problem yaşanan bölgelere doğrudan uygulayarak kullanabilirsiniz.

İskelet Sistemini Destekler

Fosfor, magnezyum ve kalsiyum bakımından zengin olması nedeniyle hünnap, kemiklerimizin ihtiyaç duyduğu tüm maddeleri ona temin eder. Dişlerimiz de temel olarak kemikten oluştukları için bundan paylarını alırlar.

Kalp-Damar Sistemlerine İyi Gelir

Niasin adlı bir maddeyi bol miktarda barındıran hünnap, bu madde sayesinde hem kan dolaşımının daha iyi gerçekleşmesini sağlar hem de potasyum içeriği sayesinde kalp problemlerine karşı etkilidir. Özellikle inme, felç, kalp krizi gibi hastalıkların ortaya çıkma ihtimallerini ciddi anlamda düşürmektedir.

Kansızlığa Karşı İyidir

Pek çok araştırmada, onun kansızlık karşıtı etkilerinin olduğu ve kan hücrelerini aktif şekilde koruduğu görülmektedir. Böylece kan hücrelerinin dolaşımdan çekilmeleri çok daha uzun bir süre almaktadır ve kandaki alyuvarlar daha uzun süre görevlerini ifa edebiliyorlar.

Kaynaklar:

http://sifalibitkiler.net/hunnap-ve-faydalari

https://draxe.com/jujube-fruit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.