Humus Nasıl Yapılır Tarifi

HUMUS NASIL YAPILIR TARİFİ

Yayın Tarihi13 Ağustos 2016 | YEMEK TARİFLERİ

Humus bilhassa akdeniz ve doğu bölgelerimizde sıklıkla tercih edilen yemekler arasında bulunuyor fakat diğer yörelerimizde yeterince bilinmediğini belirtmek gerek. Ortadoğuya ait bir yemek olan humusu sizler için olabildiğince kolay bir şekilde hazırlamanın yollarından bahsetmeye karar verdik. Humus nasıl yapılır tarifimiz ile hemen devam edelim.

Humus Malzemeleri

  • Nohut (yarım kilo)
  • Tahin (çeyrek su bardağı)
  • Limon suyu (bir adet limondan)
  • Zeytinyağı (iki yemek kaşığı)
  • Sarımsak (bir adet)
  • Kimyon (yarım çay kaşığı)
  • Tuz (bir çay kaşığı)
  • Su (bir kaç kaşık)

Dikkat Edilecekler

Humus yaparken dikkat edilecek bir kaç nokta mevcut. Öncelikle nohutu bir gece önceden suda bekletmek ve doğru şekilde haşlamak gerek. Haşlama sırasındaki köpükler ise alınarak atılmalı. Bunun yanında nohutların kabuklarını soyarsanız çok daha iyi bir tat sizi bekliyor olacaktır. Bu iş için tel süzgece nohutları koyduktan sonra su altında onları hafifçe bastırmanız ve karıştırmanız yeterli olacaktır.

Humus Tarifi

Humusumuzu ilk olarak bir gece suda bekletiyoruz ve daha sonra kabukları kolayca çıkacak hale gelene kadar haşlıyoruz. Haşlama suyunun ise bir kısmını kenara ayırıyoruz. Bunun ardından blenderımıza tahinimizi ve limon suyumuzu koyuyor, bir dakika kadar çalıştırıyoruz. Bir dakikanın ardından kapağı açıyor, kabın kenarında biriken malzemeleri elimizle topluyor ve ortaya atıyor, 30 saniye daha blenderı çalıştırıyoruz.

Ardından tuz, kimyon, sarımsak ve zeytinyağımızı da blendera yerleştiriyor, yine 30 saniye civarı çalıştırıyor, kenarları topluyor, ortaya atarak 30 saniye daha güzelce parçalanmalarını sağlıyoruz. Bu aşamada nohutlarımızın yarısını blendera ekliyor, makineyi bir dakika kadar çalıştırıyor, sonra kenarlardakileri topluyor ve kalan nohutları ekliyor, bir daha 1 dakika karıştırdıktan sonra kenarları ortaya toplayıp yine 1 dakika karıştırıyoruz. Humusun kusursuz olması için her şeyin mükemmel parçalanması gerekli.

Herşeyin ardından 2-3 kaşık kaynama suyundan içerisine ekliyor, göz kararı biraz daha karıştırdıktan sonra bırakıyoruz.

Humusumuz hazır olduğunda onu güzel bir servis kabına alıyor, üzerine ise isot, zeytinyağı ve diğer sevdiğimiz baharatlardan güzel bir ekleme yapıyoruz. Dileyenler sevdikleri ot türlerini ince ince kıydıktan sonra onu da üzerine ekleyebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.