Hormonlu Spiral Nedir

HORMONLU SPİRAL NEDİR?

Yayın Tarihi18 Haziran 2017 | ANNE ÇOCUK SAĞLIĞI

Spiral adı verilen ve genelde T şeklindeki bir aletten mütevellit olan doğum kontrol yöntemi, tüm doğum kontrol yöntemleri arasında en etkili ve en az rahatsız edici olanlardan bir tanesi. Ancak spiral de kendi içerisinde farklı türlere ayrılıyor ve bu nedenle hormonlu spiral nedir sorusunu kendinize soruyor olabilirsiniz. Sizler için hem hormonlu spiral hakkında bilmeniz gerekenleri hem de onun normal spiral yönteminden farklılıklarını aktarmaya karar verdik.

Spiral, T şeklindeki yapısı ile spermlerin yumurtaya ulaşmasını fiziksel olarak engeller ve bunun yanında yumurtanın da rahme doğru hareketine engel olur. Dolayısıyla oldukça etkili bir yöntemdir ve bir defa takıldıktan sonra senelerce tekrar kontrole ihtiyaç duyulmaz. Hormonlu spiral ise yine T şeklindeki bir cihazdır ancak bu defa rahim içerisine progestin hormonu salgılamasından dolayı hormonal bir destek de sağlamaktadır.

Klasik spirallerde bulunan bakır sayesinde spermlerin hızları da ciddi oranda düşürülür ancak yine de bu yöntem temel olarak fiziksel bir engellemeye sebep olduğundan zaman zaman beklenmedik gebelik ihtimali mevcuttur. Hormonlu spiral ise bu fiziksel engele hormon desteği de sağladığı için kadınların rahim dokusunda incelme gerçekleşir ve yumurta döllenmiş olsa dahi rahim içerisine tutunamaz. Bu bakımdan doğum kontrol haplarına benzer bir etki sağlamaktadır ancak haplar kadar tüm vücudu etkileyen bir yöntem olmadığı için sadece rahim bölgesini etkiler ve böylece haplarda karşılaşılan sorunların üstesinden gelinmesine yardımcı olur.

Hormonlu spirallerin içerisinde bulunan hormon, 5 yıl içerisinde biter ve bu durumda spiralin yenisi ile değiştirilmesi gerekir. Ancak bazı uzmanlar 3 yılda bir değişimin garanti için daha uygun olduğunu belirtiyorlar. Lakin bu spirallerin biraz daha pahalı olmaları ve operasyonun da normal spirallerden biraz daha zorlu olması, maliyetlerin artışına sebep olduğundan pek çok kişi 5 yılın dolmasını beklemektedir.

Bakırlı spirallerde adet döngüsünde herhangi bir değişim olmazken, hormonlu spirallerde adet kanamalarının miktarı azalabilir, hatta bazen adet kanamaları tamamen sona erebilirler. Ancak bu durumun genel sağlık üzerinde herhangi bir negatif etkisi bulunmamaktadır. Özellikle adette aşırı kanaması olan kadınlar hormonlu spirallerin bu faydasını tercih ediyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.