Hindistan Cevizinin Faydaları Nelerdir

HİNDİSTAN CEVİZİNİN FAYDALARI NELERDİR?

Yayın Tarihi14 Ocak 2018 | BESLENME

Hindistan cevizi maalesef ülkemizde pek tercih edilen meyveler arasında değil ve genellikle kurutulmuş hali paketlerde satılıyor ve pastaların üzerine falan ekleniyor. Ancak marketlerde doğrudan satın alabileceğiniz hindistan cevizleri de mevcut ve bu ürünleri açmak zaman zaman biraz zorlayıcı olabilse de faydalarını es geçmemek gerekiyor. Hindistan cevizinin faydaları nelerdir diyenler için gerekli tüm bilgileri bir araya getirdik.

Hindistan cevizini aldığınızda fark edeceğiniz ilk şey elbette içerisindeki su. Bu suyu pek çok kişi hindistan cevizinin tek düzgün tüketilebilir yanı sanıyor ancak suyu içtikten sonra içini açarak beyaz kısmını da yiyebiliyorsunuz. Lakin yine de tepesindeki 3 tane deliği delerek içindeki suyu bir bardağa boşaltmayı ve içmeyi unutmamalısınız. Hem güzel ve aromalı tadı hem de bol miktarda vitamin, mineral içeriği barındırması sayesinde hindistan cevizinin suyu pek çok kişi için bir hayli faydalı.

Meyvemizin en dikkat çekici yanı, çok fazla miktarda lif içermesi ve bu nedenle hem tok tutması hem de yavaşça enerjiye dönüşerek metabolizmamızın şeker dengesini bozmaması. Bu nedenle pek çok diyabet hastası da hindistan cevizini rahatlıkla tüketebilir. Midesinde rahatsızlık hissedenler ve rahatlatıcı bir şeyler tüketmek isteyenler de hindistan cevizine göz atmalılar.

Cevizimizin içerisinde bulunan yüksek vitamin ve mineral içeriği, yaşlanmanın etkilerini ortadan kaldırmaktadır ve vücudun hastalıklara karşı direncini de arttırmaktadır. Antioksidanlar ve serbest radikalleri ortadan kaldıran pek çok madde sayesinde kanser gibi rahatsızlıkların da önlenmesinde hindistan cevizinin rolü büyük.

Enerji sağlarken bunu ölçülü bir şekilde yapan hindistan cevizi, aynı zamanda insanların iştahını azaltan bir yapıya da sahip. Bu sayede daha uzun aralıklarla yemek yemek mümkün oluyor. Fakat bu etkinin yakalanabilmesi için onu devamlı olarak tüketmek gerektiğini de belirtelim.

Epilepsi, enfeksiyonlar, kanser, kolesterol gibi pek çok yaygın hastalığın önlenmesinde ciddi bir etkiye sahip olan bu ceviz, gebelik döneminde hamileler tarafından da tüketilebiliyor ve bu sayede faydalarından bebekler de dolaylı olarak faydalanabiliyorlar.

Ağız ve kemik sağlığı konusunda olduğu kadar cilt ve saç sağlığı için de destekleyici bir yapıya sahip olan meyvemiz, haftada en az bir adet tüketilirse faydaları daha kolay ortaya çıkacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.