Hindistan Cevizi Yağının Faydaları

HİNDİSTAN CEVİZİ YAĞININ FAYDALARI

Yayın Tarihi15 Ağustos 2016 | BESLENME

Hindistan cevizi bir meyve olarak ülkemizde pek tüketilmez ve bu nedenle aslında onun yan ürünlerinden bir tanesi olan hindistan cevizi yağı da yeterince popüler değil diyebiliriz. Halbuki oldukça yağlı bir besin olan hindistan cevizi, bu nedenle pek çok faydaya sahip. Hindistan cevizi yağının faydaları konusunda sizleri biraz daha bilgilendirelim ve bu mucizevi ürünle sizleri tanıştıralım.

Hindistan cevizi yağının en dikkat çekici özelliği, oldukça yüksek miktarda doymuş yağ içermesi ve bu doymuş yağ asitlerinin karaciğerde pek çok beyin rahatsızlığını önleyen bir maddeye dönüşmesi. Böylelikle hem kalp ve damar sistemlerine bir zarar gelmiyor, hem de bilhassa ilerleyen yaşlarla alakalı beyin hastalıklarına karşı büyük bir önlem alınabiliyor.

Bunun yanında bir de yağ yakımını hızlandıran etkisiyle hindistan cevizi yağı, kilo vermek isteyenlerin yardımına koşuyor. Enerji yakımını yüzde beşe kadar arttıran yağ, böylelikle gün içerisindeki hareketlerinizin daha fazla enerji tüketmesini sağlıyor ve yediklerinizin daha büyük bir kısmını aktif olarak kullanabiliyorsunuz. Uzun vadede ise bu durum kilo alımınızı yavaşlatma, hatta durdurma etkisine sahip olacaktır.

İyi kolesterolü arttıran ve bu nedenle kalp damar hastalıklarının ortaya çıkışını da engelleyen hindistan cevizi yağı, bilhassa çok hindistan cevizi tüketilen coğrafyalarda kalp hastalıklarının ortaya çıkmasını neredeyse tamamen engelliyor diyebiliriz. Bu bakımdan her ne kadar egzotik bir meyve olarak kabul edilse de, hayatlarımızın bir parçası olmaya aday olduğunu da belirtmek lazım.

Saçlarınıza sürdüğünüz zaman hem saçları güçlendiren, hem de cilt koruma anlamında ciddi bir faydası bulunan hindistan cevizi yağı, güneşe çıktığınızda ise cildinizin güneşin zararlı etkilerinden korunmasına yardımcı oluyor. Hatta bu yağı ağız gargarası olarak kullanan ve oldukça ciddi faydalar gören insanlar da mevcut.

Vücutta ortaya çıkan mantar ve virüslerden kaynaklı rahatsızlıklara iyi gelen yağ, böylelikle bilhassa vücudun içerisinde bulunan bakteri kaynaklı rahatsızlıklara da çözüm olabiliyor. Azar azar içeceklerinize katmak veya yemeklerinizin içerisine eklemek bu konuda size fayda sağlayacaktır. Hem oral olarak alımı hem de cilde veya saçlara sürülmesi konusunda hiç bir zararının olmadığını belirtsek de, her yağda olduğu gibi hindistan cevizi yağında da tüketimi abartmamak gerek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.