Himalaya Tuzu Nedir, Ne İşe Yarar

HİMALAYA TUZU NEDİR, NE İŞE YARAR?

Yayın Tarihi21 Kasım 2016 | BESLENME

Himalaya tuzu son senelerde çok popüler bir hale geldi ve kendine has pembe görüntüsü ile bir hayli ilgi çekici denilebilir. Lakin himalaya tuzunu bilinçsiz bir şekilde tüketmenin de belli başlı zararları var ve bundan kaçınabilmek için himalaya tuzu nedir, ne işe yarar sorusunu doğru bir şekilde yanıtlamak gerekiyor. Aksi taktirde bilinçsiz bir kullanım maalesef güzel sonuçlar doğurmayacaktır.

Himalaya tuzu adından da anlayabileceğiniz gibi Himalaya dağlarından çıkarılmaktadır ve milyonlarca yıl önce dağların henüz suyun altında oldukları dönemde depoladıkları deniz tuzunun yeryüzüne yükselmesi ile birlikte oluşmuşlardır. Depremler ve yer hareketleri ile oluşan Himalayalar, milyonlarca yıl önce sular altındaydılar ve geçen bu süreçte giderek daha da yükseldiler ve yükselmeye de devam ediyorlar.

Dağlarda bulunan bu deniz tuzu yatakları, daha denizin altındayken üzerlerine kaplanan lav tabakası sayesinde milyonlarca yıl boyunca dış etkenlerden uzak bir şekilde varlıklarını sürdürmüşler. Bu sayede yeryüzüne yükseldiklerinde lav tabakalarının altından çıkan bu tuz, bulunabilecek en doğal tuzlardan bir tanesi haline gelmiş.

İçeriğindeki magnezyum, potasyum, kalsiyum, sülfat ve sodyum klorür sayesinde oldukça besleyici olan himalaya tuzu, her ne kadar rafine tuzlar gibi iyot barındırmadığı için sürekli olarak tüketime uygun olmasa da, belli başlı mineral alımını hızlandırabilmek için zaman zaman yemeklerde tercih edilebilir. Fakat unutmayın ki rafine tuzların içeriğinde bulunan iyot insan sağlığı için gerekli ve bu nedenle sürekli olarak himalaya tuzu kullanmak da tavsiye edilmiyor. Bunun yanında ne olursa olsun onun bir tuz olduğu unutulmamalı ve faydalı olduğu için bol keseden kullanılmamalı.

Himalaya tuzunun belli başlı faydalarını kısaca listelemek gerekirse;

  • Detoks etkisi
  • Kan dolaşımını ve basıncını iyileştirme
  • Kemikleri kuvvetlendirme
  • Libido arttırma
  • Uyku düzenini iyileştirme
  • Yaşlanmayı yavaşlatma
  • Akciğer, damar ve kalp sağlığını iyileştirme
  • Krampları engelleme
  • Hücrelerin asit baz dengesini düzenleme

Himalaya tuzunu kullanmadan önce ezerek toz haline getirmeniz onu yemeklerde kullanmanızı biraz daha kolaylaştıracaktır. Bunun yanında isterseniz kaya tuzunda olduğu gibi onunla da bir banyo yapabilir ve böylece peeling etkisi ile cildinizi güzelleştirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.