Her Zaman Yorgun Hissediyorum

HER ZAMAN YORGUN HİSSEDİYORUM

Bazı insanların daima yorgun ve uykulu göründüklerini siz de fark etmişsinizdir. Eğer bu durum sizi de vurduysa ve ne yaparsanız yapın her daim yorgun hissediyorsanız, sizin de kronik yorgunluk müsebbibi olduğunuzu söyleyebiliriz. Her zaman yorgun hissediyorum diyenler için de elbette pek çok çözüm mevcut ve bu çözümlere değinerek bu durumdan kurtulmanıza yardımcı olmaya çalışacağız. Unutmayın ki herkeste kronik yorgunluğun farklı bir sebebi olabilir ve bu sebepleri keşfetmek için biraz kendinize göz atmanız gerekiyor.

Yapılan araştırmalar kahvaltı yapmayan kişilerin gün içinde yorgunluk yaşama oranlarının çok daha yüksek olduğunu gösteriyor. Zira sabah enerji üretimine başlamak isteyen vücudunuz gerekli enerji kaynağını bulamıyor ve kahvaltı olmadan düşük bir enerji düzeyini devam ettiriyor. En azından yoğurda taze meyve karıştırdıktan sonra yemeniz sabah iyi bir başlangıç olacaktır ama tabii ki düzgün bir kahvaltının yerini hiç bir şey tutmuyor.

Demir eksikliği yaşayan bireyler de maalesef yorgunluktan şikayet ederler çünkü vücuttaki kan hücreleri demir sayesinde oksijen taşırlar ve yeterince demir olmazsa kan hücrelerinin üretimine de sekte vurulur. Buna engel olabilmek için bol bol deniz ürünü tüketmeli, kırmızı et ve yumurta yemeli, ayrıca koyu yeşil yapraklı bitkileri tüketmeyi de unutmamalısınız.

Lif bakımından zayıf gıdalar tüketmek hem kabızlığa hem de aynı zamanda halsizliğe sebep olur. Tam tahıllı gıdalar, bakliyatlar, kuruyemişler, sebzeler ve meyveler bol miktarda lif içerdikleri için size enerji vereceklerdir. Çünkü sindirim sistemimiz vücudumuzdan ciddi bir enerji çeker ve zor sindirilen lifi az besinler de bu enerji tüketiminin artmasına neden olur. Hazımsızlık çektiğimiz zaman aynı anda halsiz olmamızın da sebeplerinden bir tanesi budur.

Bedenimiz enerji üretimi sırasında suya ihtiyaç duyar ve yeterince su almayan bireyler maalesef yeterince enerji de üretemezler. Yapılan araştırmalar kadınların günde en az sekiz bardak su içmesi gerektiğini ve şekerden de uzak kalmaları gerektiğini belirtiyorlar. Zira şeker ilk başta enerji veriyor gibi görünse de aslında çok sayıda zararlı artık üreterek enerji düzeyimizin düşmesine sebep oluyor.

Yetersiz vitamin ve mineral alımı, hormonal hastalıklar ve diğer rahatsızlıklar da yorgunluğa sebep oluyorlar. Bu nedenle dengeli bir beslenme düzeni oluşturmalı, hastalıklarınız için de doktorunuza başvurmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.