Neden Hep Yanlış İnsanlara Aşık Oluruz

NEDEN HEP YANLIŞ İNSANLARA AŞIK OLURUZ?

Yayın Tarihi01 Aralık 2016 | EVLİLİK

Hem kadınlar hem de erkekler maalesef genellikle hiç de olmayacak insanlara aşık oluyorlar ve ilişkinin başlamasından bir süre sonra ortaya çıkan bu durum, bizi oldukça fazla miktarda ikilemle bir arada bırakıyor. Bizimle ilgilenmeyen, garip huyları olan, trip atan, yalan söyleyen ve hatta bizden uzak durmaya çalışan bir insanla birlikte olmak her ne kadar zor olsa da, aşk gözümüzü kör ettiğinde bunların hiç birini umursamıyoruz. Fakat maalesef ilişki sona erip de o kişiden soğuduğumuz zaman, aslında ne kadar büyük bir yanlış yaptığımızı fark eder hale geliyoruz.

Empati yeteneği yüksek olan insanların genellikle empatiden yoksun kişilerle birlikte olduğunu araştırmalar gösteriyor. Zira empati yoksunu olan kişiler, kendilerini anlayabilecek olan kişilerle birlikte olmayı tercih ediyorlar ve bu durum empati sahiplerini bir anda kendine çekiyor. Fakat empatik bireyler bir süre sonra karşılarındaki kişinin iflah olmaz bir narsist olduğunu fark ettiklerinde her şey için çok geç oluyor. Empatisi olmayan bir insanı değiştirmenizin hiç bir yolu yok!

Bazı insanların başka kişiler ile bir duygusal bağ kurmadan yaşayamadığı ortada. Böylesi hallerde karşıdaki kişinin olumsuz yanlarını dikkate almıyoruz ve onu bağ kurulacak bir insan olarak görüyoruz. Fakat bir süre sonra kurduğumuz bu bağ bize rahatsızlık vermeye başlıyor çünkü bir bağın kopmaz olması için her iki tarafın da ona eşit şekilde sarılması gerekiyor. Yanlış erkek veya kadınlarda ise tek taraflı olarak verilen bu mücadele maalesef ayrılık ile sonuçlanıyor.

İçe dönük ve problemli erkeklerin dışa dönük ve hareketli kadınlardan hoşlandıkları malumunuz. Zira kendi hayatını düzene koymakta zorlanan bu erkekler, onlar için bazı şeyleri yoluna sokacak kadınlarla birlikte olmak istiyorlar ancak maalesef bu durum bir süre sonra kadınları zorlayabiliyor. Zira tek bir tarafın pek çok konuyu çözmek için mücadele göstermesi bir hayli yorucu. Bu nedenle kendi hayatını sizi kullanarak yoluna sokmak isteyecek kişileri hayatınızdan çıkartmalısınız.

Pek çok psikolog, babası ile sorunlar yaşayan kadınların kötü ilişkilere daha meyilli olduklarını gösteriyor. Zira baba figürü kızların gençliklerinde rol model alabilecekleri bir erkek modeli haline geliyor ve babaları ile ilişkileri daha iyi olanlar, gelecekte seçecekleri erkeği de biraz babalarının figüründe belirliyorlar. Babaları kötü bir rol model olanlar ise toksik ilişkilere daha meyilliler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.