Hem Çocuk Hem de Kariyer Mümkün mü

HEM ÇOCUK HEM DE KARİYER MÜMKÜN MÜ?

Yayın Tarihi26 Nisan 2016 | EĞİTİM

Çocuk sahibi olmak neredeyse her kadının hayalleri arasında yer alıyor ancak modern dünyanın kadınların çalışmasını gerektirmesi, bunun yanında ekonomik olarak da bağımsızlığı elde edebilmek nedeniyle her kadının bir kariyer sahibi olması gerektiği de ortada. Günümüzde bir hanenin tek bir gelir ile geçinemediği ve ikinci bir maaşa gerek duyulduğu da aşikar. Lakin bu durum, çocuk sahibi olmak isteyen annelerin aklına, çocuğuma nasıl bakacağım sorusunu da getiriyor. Sizler için hem çocuk hem de kariyer mümkün mü sorusunu biraz cevaplamaya çalışacağız.

Çocuk sahibi olan ve bir yandan da çalışan annelerin en dikkat etmeleri gereken konular arasında ilk 1 yaşa kadarki dönem yer alıyor. Zira bu dönemde anne ile bebek arasındaki bağ en sıkı şekilde kuruluyor ve bu yüzden annelerin bebeklerinin yanında ilk seneyi atlatmaları çok daha önem kazanıyor. Mümkünse hem ücretli hem de ücretsiz izin haklarınızı bebeğiniz 1 yaşını doldurana kadar harcamalı, bütün bu vakti onunla geçirmelisiniz.

Tabii ki çocuğunuz en azından kreşe gidecek yaşlara gelene kadar kariyer planlarınızdaki yükselme imkanlarına biraz durak vermeniz de gerekebilir. Çünkü artık çok çalışmak, mesaiye kalmak, evde raporlar doldurmak ve her yerden ulaşılabilir olmak sizin için biraz zor olacak. Fakat standart bir çalışma düzeni oturtabilirseniz, en azından daha yüksek pozisyonlar elde etmeseniz bile kariyerinize devam etmeniz mümkün olacaktır.

Çalışan anneler genellikle çocuklarına vakit ayırmakta zorlandıkları için, bu vakti telafi etmek amacıyla ona maddi olarak çok geniş imkanlar sunarlar ve çocukların biraz şımarmasına neden olurlar. Halbuki onu hediyelere ve maddi imkanlara boğmak yerine, onunla geçirdiğiniz vaktin kalitesini arttırmaya çalışmalısınız. Birlikte onun sevdiği şeyleri yapabilir, onunla oyunlar oynayabilir ve sizinle daha samimi olmasını sağlayabilirsiniz.

Elbette eşiniz de size bu süreçte destek olmalı ve iş paylaşımı yapmalı. Ev işlerinin bir kısmını üzerinizden alabilir, yemek yapabilir, bebeğin bakımını üstlenebilir, kendi işinden biraz feragat edebilir. Tek bir kadının hem iş yapması, hem çalışması, hem bebek bakması hem de onunla kaliteli vakit geçirmesi maalesef pek de olası değil.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.