Hazır Yufka ile Peynirli Börek Nasıl Yapılır Tarifi

HAZIR YUFKA İLE PEYNİRLİ BÖREK NASIL YAPILIR TARİFİ

Yayın Tarihi09 Aralık 2013 | YEMEK TARİFLERİ

Peynirli börek özellikle misafirlerinize sunabileceğiniz ekonomik ancak lezzetli tarifler arasında yer alıyor. Zira ülkemizde hamurişi yemeklerin ne kadar popüler olduğu bir gerçek ve böreklerin lezzetini hiçbirimiz reddedemeyiz. Aynı zamanda, onlara sunacağınız çayla birlikte oldukça güzel bir alternatif haline gelen ve hazır yufka ile hazırlanan peynirli börek tarifimiz sayesinde maharetinizi ziyaretçilerinize gösterebilirsiniz. Dilerseniz lafı fazla uzatmadan tarifimize başlayalım ancak sebzeli bir börek tercih edenler ıspanaklı börek tarifimize de göz atabilirler.

Hazır Yufkalı Peynirli Börek Malzemeleri

  • Yağlı beyaz peynir (300 gram)
  • Hazır yufka (altı adet)
  • Maydonoz (yarım demet)
  • Süt (yarım litre)
  • Yumurta (iki adet)
  • Sıvı yağ
  • Çörekotu

Hazır Yufkalı Peynirli Börek Tarifi

İlk olarak böreğimizin içini hazırlamamız gerekiyor. Bunu yapmak için maydonozlarımızı güzelce temizliyoruz ve daha sonra iyice doğruyor ve peynirimizle birlikte harmanlıyoruz. Maydonozları olabildiğince ince bir şekilde doğramanız böreğin yenilmesini daha kolay hale getirecektir. Ayrıca, hazır ettiğimiz sütü, yağı ve yumurtayı da bir kapta karıştırıyor ve homojen bir karışım elde etmeye çalışıyoruz.

Bu işlemleri tamamladıktan sonra sıra geldi tepsimizi yağlamaya. Kenarda duran yağımızdan bir miktar kullanarak tepsimizde boşluk kalmayacak şekilde yağlamaya başlamalıyız. Bu işlem tamamlandıktan sonra hazır yufkamızın ilk katını kenarları tepsiden sarkacak şekilde tepsiye yerleştiriyoruz. Bu ilk katın üstüne hemen ikinci katımızı da yerleştiriyoruz ve daha önceden hazırlamış olduğumuz yumurtalı karışımı ikinci katın üzerine elimizle ya da bir fırça yardımı ile sürüyoruz.

Daha sonra yumurtalı karışımın üzerine peynirli börek içimizi dağıtıyoruz ancak hepsini bitirmiyoruz. Bu aşamadan sonra atacağımız her bir kat yufkanın üzerinde aynı şeyi yapacağız. İlk olarak yumurta ve daha sonra börek içini eklemeyi elimizde sadece tek bir yufka kalana kadar devam ettiriyoruz. Elimizde tek bir yufka kaldığında hemen alttakine de aynı işlemi yapıyor ve son yufkamız ile en üstü kapatıyoruz.

Elimizde bir miktar yumurtalı karışımdan kalmış olmalı. Karışımın son kısmını da böreğin en üstüne döküyor ve elimizden geldiğince eşit bir şekilde dağıtıyoruz. Önceden hazırladığımız çörekotunu fırına atmadan önce üzerine ekleyebilir ve hatta seviyorsanız susam bile ekleyebilirsiniz.

200 derecelik fırınınızda böreklerinizi pişirdikten sonra yanına sunacağınız çayla birlikte keyifli bir vakit geçirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.