Hazımsızlık Neden Oluşur

HAZIMSIZLIK NEDEN OLUŞUR?

Hazımsızlık maalesef günümüzde çok ciddi bir sorun ve hareketsiz yaşam tarzı, kalitesiz besinler, kötü uyku düzeni, stres gibi çok sayıda faktörden oluşabildiği gibi aynı zamanda fiziksel hastalıkların ya da hormonal değişimlerin de bir sonucu olabiliyor. Dolayısıyla hazımsızlık neden oluşur sorusunun sadece tek bir cevabı yok ancak en çok karşılaşılan faktörleri bir araya getirerek bir ipucu bulmanızı ve çözüm arayışına girmenizi daha kolay hale getirmeye çalıştık.

Hazımsızlığın sürekli olması halinde ilk olarak midedeki fiziksel problemlerin teşhis edilmeleri gerekmektedir. Zira midede doğrudan bir problem olması halinde maalesef öncelikle bu problemin ortadan kaldırılması gerekmektedir. Eğer midede herhangi bir tespit edilebilir yara, ülser ya da başka problem bulunmuyorsa, bu defa sindirim bozukluğunun varolup olmadığını tespit etmek gerekmektedir. Elbette mideden bağırsaklara geçiş bölgesinde de bir problem olmadığı, ayrıca karaciğerin sağlıklı olup olmadığı da bu araştırmalar sırasında tespit edilmelidir. Bazı vakalarda bağırsaklarda oluşabilen yara ve iltihapların bile sorumlu olabildiği görülmektedir.

Sindirim bozukluklarının en önemli sebepleri arasında bireylerin yoğun stres altında kalmaları ve bunun yanında uyku problemleri yaşamaları görülmektedir. Zira mide ile sinir sistemi arasında çok yakın bir bağ bulunmaktadır ve sinir sistemindeki problemler mideden başlayarak tüm sindirim sistemi üzerinde etkilidir.

Hazımsızlığın en büyük belirtileri arasında devamlı veya sık sık yaşanan mide ile bağırsakta gaz birikimi, kötü ağız kokusu, iştah problemleri, kabızlık ve ishal, karın ağrıları bulunmaktadır.

Bazı vakalarda belli besinlere karşı hassasiyet de bulunabilmektedir. Örneğin, gluten hassasiyeti olan bireylerin tahıl ürünlerine ciddi anlamda reaksiyon verdikleri görülmektedir ve böylesi bir durumda ekmek başta olmak üzere hamur işlerine bir ara verilmektedir. Çok daha ciddi çölyak hastalığı gibi hastalıklarda ise hastaların gluten içeren tüm gıdaları tüketmeleri yasaklanmaktadır. Bazı bireylerin yağlara, hatta proteinlere bile reaksiyon gösterdikleri ve hazımsızlık çektikleri bilinmektedir.

Hamile kadınlarda ortaya çıkan hazımsızlık problemleri ise genellikle hormonlardaki hızlı değişimler, hareketliliğin azalması ve bunun yanında bebeğin fiziksel olarak büyüyerek bağırsaklara ve mideye baskı yapması sonucunda ortaya çıkıyor. Bu nedenle hamile kadınların hafif ama yeterli beslenmeleri, gebelere uygun spor hareketlerini yapmaları ve ters hareketlerde bulunmamaları gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.