Hasta Çocuk Nasıl Beslenmeli

HASTA ÇOCUK NASIL BESLENMELİ?

Yayın Tarihi28 Ocak 2018 | ANNE ÇOCUK SAĞLIĞI

Çocuklarımızın beslenmesi onlar hasta değillerken bile büyük bir önem kazanıyor ancak maalesef hasta olduklarında beslenmenin değeri daha da artıyor. Pek çok anne baba, çocuğu hasta olduğunda onu meyvelerle, etlerle besliyor ve her ne kadar çorba yedirmek de popüler olsa bile çocuğun hastalık halinde bunlar yeterli olmuyorlar. Hasta çocuk nasıl beslenmeli diyenler için göz atılması gereken seçenekleri değerlendirdik.

Çocuk henüz yeni hastalanmaya başladıysa ve yavaş yavaş burun akıntısı gibi şeyler gözleniyorsa, onun ilacı tavuk suyuna çorba ve hatta doğrudan tavuk suyu. Zira tavuk suyundaki faydalı moleküller vücutta bulunan iltihaplı bölgelere ulaşıyorlar ve bunlara karşı aktif olarak savaşıyorlar. Tavuk suyu çorbasının içine bir de doğal antibiyotik olan soğan ve sarımsağı ekler, biraz da havuç ve kereviz ile süslerseniz, hastalığı kolay atlatmasını sağlayacak bir çözümü ona sunabilirsiniz. Zira bu sebzeler bağışıklık sistemini oldukça kuvvetlendiriyorlar.

Ancak hastalık biraz daha ilerlediyse ve bir soğuk algınlığı yahut gribe dönüştüyse, yapmanız gereken şey ona yüksek kalorili ancak sağlıklı besinler vermek. Zira vücut virüsler ile savaşırken ateşlenir ve bu sırada çok ciddi oranda bir enerji harcaması gerçekleştirir. Bu enerjiyi bulamaması halinde bağışıklık sisteminin mücadelesi de zarar görür. Dolayısıyla makarna, patates ve muz gibi besinler yüksek enerji sağlayabiliyorlar fakat çocuğun bu tip katı gıdalardan sonra yeterince su içtiğinden de emin olmalısınız.

Boğazı çok ağrıyan ve katı besinleri yutamayan çocuklar ise zengin bir çorba, yoğurt ve omlet gibi besinlerden faydalanabilirler. Eğer yatmadan önce boğazının biraz rahatlamasını istiyorsanız ona bir iki kaşık bal da yedirebilirsiniz. Tek başına bal yemek istemiyorsa balı süt, yoğurt gibi süt ürünlerinin içerisine de karıştırabilirsiniz.

Taze sıkılmış meyve sularının vitamin içerikleri de taze olacağı için ona her gün bir iki bardak kendi sıktığınız meyve suyunu içirebilirsiniz ancak ipin ucunu çok kaçırmayın çünkü meyve sularının içinde ciddi anlamda şeker oluyor ve kan şekeri dengesinin bozulmasını engellemek gerekiyor. Çocuğunuzu gün içerisinde devamlı olarak beslemek yerine ara öğünlerde su içirmek, ana öğünlerde ise güzelce beslemek en güzel sonucu almanızı sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.