Haşhaşın Faydaları ve Yararları

HAŞHAŞIN FAYDALARI VE YARARLARI

Haşhaş maalesef ülkemizde gereksiz yere kötü bir ün edinmiş yemişler arasında bulunuyor ve bunun temel sebeplerinden birisi onun uyuşturucu üretiminde de kullanılması. Dolayısıyla pek çok kişi haşhaşın kendisinin uyuşturucu bir yapıya sahip olduğunu düşünüyor ancak bu doğru değil. Zira haşhaş kendinden uyuşturucuya sahip bir ürün değil ve onun üretimde kullanılması için bir dizi kimyasal işlemden geçmesi gerekiyor. Bu nedenle haşhaşın faydaları ve yararları hakkında yazdığımız bu yazımızda herhangi bir korkuya sahip olmanıza gerek yok, onu gönül rahatlığı ile yemeklerinizde ve tatlılarınızda kullanabilirsiniz.

Haşhaşın içerisinde bulunan yoğun demir içeriği sayesinde bilhassa kansızlık yaşayanlar ciddi anlamda kendilerini daha iyi hissedebilirler. Zira kan hücreleri içerisinde bulunan demirin eksikliğinin çekilmesi, kan hücresi üretimine sekte vurmaktadır. Kan anemisi olanlar da bu sayede biraz daha iyi kan değerlerine kavuşabilirler. Kadınlarda kansızlığın adet döneminden dolayı daha yaygın olması, haşhaş tüketimini onlar için önemli bir hale getiriyor.

Haşhaş tohumlarının oldukça lifli besinler olmaları, onları bağırsak ve sindirim sistemi sorunları yaşayanlar için de ideal hale getiriyor. Böreklerde, çöreklerde, tatlılarda kullanılabilen haşhaş, böylelikle hayatımıza kolayca girebiliyor ancak onu doğrudan tüketmek çok daha faydalı. Bir iki haşhaş topunu kırarak içerisindeki tohumları doğrudan tüketmeniz sağlık açısından sorun teşkil etmediği gibi sindirim sistemini oldukça rahatlatıyor.

Bir miktar yağlı bir besin olmasına karşın haşhaşın içerisindeki yağlar temel olarak vücut için faydalı yağlar denilebilir. Sağlıklı yağ asitleri bakımından çok zengin olan haşhaş tohumları, kötü kolesterolün düşmesini sağlarken iyi kolesterolü ise arttıran bir yapıya sahipler. Dolayısıyla içerisindeki bu yağdan çok korkmamak gerek ancak tabii ki tüketimi abartmamak şartıyla.

Kalp damar hastalıklarına karşı mücadelede de kolesterol ile yapılan mücadeleden dolayı bir hayli etkili olan haşhaş, damar tıkanıklıklarını önleyici etkisi sayesinde ailesinde kalp krizi riski olanlar için de güzel bir tercih oluyor.

Haşhaşın tohumlarının içerisinde doğal koruyucu bileşenler mevcut ve bu yüzden cilt üzerinde de bir hayli etkili. Onu biraz limon suyu ile bir hamur haline getirdikten sonra cildinize sürerek cildinizdeki sivilcelerle de savaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.