Harcamalarımızı Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz

HARCAMALARIMIZI YAPARKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

Yayın Tarihi21 Eylül 2017 | EĞİTİM

Para kazanmak ve bunu gönlümüzce harcamak elbette hepimizin hakkı. Ancak maalesef gerçek hayatta birikimlere para ayırmak, evi geçindirebilmek, emekliliği düşünmek ve zorlaşan hayat şartları nedeniyle paranın her zaman gönülden geçene göre harcanamadığı da bir gerçek. Dolayısıyla harcamalarımızı yaparken nelere dikkat etmeliyiz sorusunu herkes kendine bir defa sormalı ve bunun cevabına göre hayatını sürdürmeli. Sizler için cevap bulmanıza yardımcı olacak bir yazı hazırladık.

Plansız Harcamalara Hayır

Alışveriş merkezinde bir anda gözünüze çok güzel bir eşya ilişti değil mi? Onu almak için heves ettiğinizi biliyoruz ancak unutmayın ki aile bütçesini en çok sarsan şeylerden bir tanesi bu tip plansız harcamalar. Maalesef herkesin kendi hayatına uygun şekilde ayırdığı paranın bir kısmı bu plansız harcamalara gidiyor ve ay sonunda bakıldığında pek çok gereksiz şeyin satın alındığı farkediliyor. Harcamalarınızda kesinlikle yaptığınız planların dışına çıkmayın.

Plan Nasıl Hazırlanır?

Her ay ihtiyaç duyduğunuz şeyler az çok bellidir. Mevsimlik giyim kuşam gibi eksiklikleriniz ise bazen 1 yıl öncesinden bile belli olur. Elektronik eşyalarda ise bilgisayarınızın çok eskidiğini veya ne zaman eskimiş olacağını göz kararı tahmin edebilirsiniz. Bu tip öngörülerinizi kullanarak hangi zamanlarda ne kadar paraya ihtiyacınız olduğunu planlayın ve bunu gerekirse bir dokümana işleyerek zaman çizelgesi oluşturun. Bilhassa mevsimlik kıyafetleri o mevsimden çıkarken alırsanız gelecek seneye çok rahat bir şekilde hazırlanabilirsiniz.

Markaların Büyüsüne Kapılmayın

Tüketiciler genellikle pahalı markaların pahalı ürünlerinin kaliteli olduğunu düşünürler ancak ucuz etin yahnisi yavan olsa da, pahalılıkta fiyat artışı her zaman aynı kalite artışını beraberinde getirmiyor. İlla ki kaliteli bir ürün almak isteyenler, aradıkları ürünü en ucuz sunan ve en pahalı sunan markayı belirledikten sonra tam ortadaki değere yakın bir ürün sunan markayı tercih ederek en mantıklı sonuca ulaşabilirler.

Kampanya ve İndirim Takibi

Sürekli olarak kampanya ve indirimlere bakmayın, zira bunlar sizin satın alma dürtülerinizi harekete geçirecektir fakat ihtiyaç olarak belirlediğiniz ürünleri spesifik olarak bu iş için takip edin. Dolayısıyla her kampanyadan haberdar olmaktan kaçınırken istediğiniz şeylerdeki kampanyalardan habersiz kalmamaya çalışın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.