Hangi Yiyecekler Strese İyi Gelir

HANGİ YİYECEKLER STRESE İYİ GELİR?

Yayın Tarihi21 Şubat 2014 | BESLENME

Stres artık özellikle büyük şehirlerde yaşayan kadınların ve erkeklerin hayatlarının standart bir parçası haline gelmiş durumda. Zira geçim savaşı, iş hayatı, ev hayatı ve özel hayata dair onlarca konu hayatımızdaki stresin bir parçası olarak karşımıza çıkıyor. Belli bir miktara kadar stres hayat kalitesini arttırıcı olarak belirlenmiş olsa da normalin üzerinde yaşanan stresin hem sağlığa hem de insanlarla iletişime büyük zarar verdiği de uzmanlar tarafından açıklanıyor. Dolayısıyla bizlere zarar verme ihtimali yüksek olan stresle başetmek için en basit yollardan birisi doğru besinleri tüketmekten geçmektedir.

Vücudumuzun mutluluk hormonları olarak da bilinen endorfin ve serotoninin yüksek miktarda salgılanabilmesi bilhassa protein ve kalsiyum alımımızın düzgün olması gerekmektedir. Bunun için ağız tadınıza uygun peynir, yoğurt ve diğer süt ürünlerini tüketmeniz kendinizi çok daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır. Ülkemizde kahvaltıda peynir tüketme alışkanlığı olması elbette stresle mücadelemizde bizlere yardımcı olanlar arasında yer alıyor.

Bazı sebzelerin de strese karşı en etkili araçlardan birisi olduğunu söyleyebiliriz. Her ne kadar et ağırlıklı beslenen bir toplum olsak da hayatlarımıza sebzeleri sokmamız gerekiyor ve kereviz gibi genelimizin uzak durduğu bazı sebzeler bu konuda birer mucize olabiliyorlar. Hem tansiyonun düşmesine yardımcı olan hem de kasları rahatlatan bir yapıya sahip olan kereviz sayesinde akşamları kendinizi çok daha rahat hissedebilirsiniz.

Ayçiçek yağı yemeklerimizde kullandığımız temel yağlardan olsa da en azından salatalarınıza ekleyeceğiniz bir miktar sızma zeytinyağı sayesinde zeytinyağının mucizevi etkilerinden faydalanabilirsiniz. Hem ruh sağlığı hem de fiziksel sağlık için onlarca faydası olan zeytinyağı, böylece stresli günlerinizde vücudunuzun daha dirençli olmasını sağlayacaktır ve stresin getirdiği bezginliği üzerinizden atmanıza yardımcı olacaktır. Elbette zeytinyağını yemeklerinize ekleyerek daha da fazla fayda elde edebilirsiniz.

Fındık ve cevizin zaman zaman kuvvet verici yönleri ile reklamlara çıkmaları aslında pek o kadar da tesadüf sayılmaz. Her iki kuruyemişin de vücudun ihtiyaç duyduğu faydalı yağlara sahip olmaları ve zihni kuvvetlendirici B vitaminini bol miktarda barındırmaları, strese karşı beyninizi koruma altına alacaktır ve kendiniz toplamanız çok daha kolay olacaktır. Atatürk’ün bahsettiği gibi, sağlam kafa sağlam vücutta bulunur ve bunu sağlamanın yolu vücudun ihtiyaç duyduğu besinleri elde etmekten geçer.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.