Hangi Tuzu Kullanmalı

HANGİ TUZU KULLANMALI?

Yayın Tarihi28 Temmuz 2018 | BESLENME

Geçmiş senelerde insanlar marketlerden alabildiğimiz rafine tuzu kullanmaya mecburlardı çünkü piyasada bulunabilen tek tuz tipi oydu. Ancak ilerleyen senelerde deniz tuzu, kaya tuzu, himalaya tuzu gibi diğer tuz tipleri ortaya çıktılar ve pek çok kişi bu ürünlerin daha doğal olduklarını düşünerek organik yaşama hevesiyle bu ürünlere yönelmeye başladı. Ancak hangi tuzu kullanmalı diyenler de var çünkü bahsettiğimiz bu tuz ürünleri maalesef bazı bakımlardan sofralık tuzlara göre dezavantajlara sahipler.

Öncelikle tuzun her zaman aynı tuz olduğunu belirtelim. Nasıl bir tuz kullanırsanız kullanın formülü sodyum klorür olacaktır ancak tuzun içerisindeki tuz harici diğer maddeler, tuzun oluştuğu yere göre farklılıklar gösterebiliyorlar. Himalaya tuzlarına rengini veren o pembelik, aslında binyıllar içerisinde paslanmış olan demir moleküllerinden oluşuyor ve himalaya tuzunu tüketerek bünyeye bir miktar demir de alabiliyorsunuz. Daha lezzetli yemekler içinse deniz tuzunu tercih etmek gerekebiliyor çünkü deniz tuzu biraz daha yemeklerin baskın tadını öne çıkarabilen bir yapıya sahip.

Ancak fabrikalar tarafından üretilen rafine tuzun çok ciddi bir avantajı var: İyot! 80’li yıllardan önce ülkemizdeki tuz ürünlerinde iyot takviyesi bulunmuyordu ve bu nedenle pek çok kişide tiroid bezinin az çalışmasından kaynaklı guatr rahatsızlığını görmek mümkündü. Lakin sonrasında tüm tuz üreticilerinin iş birliği yaparak iyotu tuzlarına eklemeleri, bu rahatsızlığın önünün ciddi anlamda alınabilmesini sağladı. Dolayısıyla sofra tuzu tüketmekten çekiniyor ve diğer tuz türlerini daha organik buluyorsanız, iyot eksikliğine karşı hazırlıklı olmalı ve bu iyotu vücudunuza almanın alternatif bir yolunu bulmalısınız.

Hali hazırda tiroid hastaları ise iyotlu tuzlar yerine iyotsuz tuzlar kullanmaları gerektiği için bu diğer tuz tiplerini güvenle kullanabilirler ancak yine de yemekleri fazla tuzlu tüketmemeleri gerektiği de bir gerçek. Yani sağlıklı bireylerde iyot gerekliyken tiroid sorunları olanlarda ondan biraz kaçınmak gerekiyor.

Son zamanlarda kaya tuzu, deniz tuzu gibi diğer tuz türlerinin içerisine de iyot eklenmeye başlandı ancak tüm ürünlerde bu ekleme mevcut değil. Dolayısıyla aldığınız yere danışarak ürünlere iyot eklenip eklenmediğini kolayca öğrenme fırsatı yakalayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.