Hangi Tarafa Doğru Yatmak Daha Sağlıklı

HANGİ TARAFA DOĞRU YATMAK DAHA SAĞLIKLI?

Uyku insan hayatının en önemli öğeleri arasında bulunuyor çünkü hayatımızın aşağı yukarı üçte biri uyku içerisinde geçiyor. İnsan bedeninin kendini yenileyebilmesi için uykuya büyük bir ihtiyacı var ve doğru bir uyku çekmeyenlerin fiziksel ve duygusal anlamda büyük sıkıntılar yaşamaya başladıkları da biliniyor. Ancak hangi tarafa doğru yatmak daha sağlıklı sorusunun da cevabını bilmek gerekli çünkü uyku pozisyonumuz uykumuzun kalitesini de doğru oranda belirliyor.

Bazıları sağ tarafa yatmaya alışmıştır, bazıları ise sol yana dönmeyi sever. Ancak bu konuda çok sayıda çalışma yapılmış durumda ve araştırma sonuçları sol tarafa yatmanın daha iyi olduğunu ortaya koyuyor. Sağ tarafa yatan kişilerde yaşanan sindirim sorunları ve mide yanması gibi problemler, organların vücut içerisindeki duruşlarından kaynaklanıyor ve dolayısıyla bir süre sonra sizin de bu tip sorunlarla karşılaşmanız muhtemel.

Sol tarafa yatıldığında ise hem mide rahatsızlıklarının önüne geçilebiliyor hem de kalbin vücuda gönderdiği kan çok daha rahat bir şekilde dolaşıma giriyor. Geceleyin kan akışının düzgün bir şekilde korunması ise lenf bezlerinin ve sindirim sisteminin de rahat çalışmasına imkan tanıyor. Ayrıca vücudun gece boyunca gerçekleştirdiği temizlik de yine bu şekilde daha kolay bir şekilde gerçekleşiyor.

Bunun yanında sırtüstü yatmayı sevenlerin de olduğunu biliyoruz. Aslında sırtüstü pozisyonda yatmak sağlıklı bir uyuma şekli çünkü hem omurga aynı hizada oluyor hem de boyun çok daha rahat bir konumda kalıyor. Lakin bu pozisyon herkes için çok konforlu olmuyor çünkü bilhassa nefes problemleri olanlar sırtüstü pozisyonda düzgün nefes alamıyorlar. Ayrıca bazılarının sırtüstü yatarken mide bulanması, kabuslar gibi sorunlarla karşılaştığını da biliyoruz. Dolayısıyla olmuyorsa zorlamanın bir alemi yok ancak seviyorsanız bu şekilde devam edebilirsiniz.

Bazıları ise yüzüstü yatmayı sever ancak bu yatma şekli uzmanların en önermediği pozisyon diyebiliriz. Zira yüzüstü yatarken hem omurganız yanlış bir hizada bulunuyor hem de vücudunuzda oluşan baskılardan dolayı kas ağrıları ile karşılaşmak da mümkün hale geliyor. Ciğerlere uygulanan baskı ise nefes almayı engelliyor ve uyku sırasında doğru bir şekilde oksijen dağılımı gerçekleşemiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.