Hangi Suyu İçmeliyiz

HANGİ SUYU İÇMELİYİZ?

Yayın Tarihi25 Ocak 2016 | BESLENME

Hayatın devam etmesi için su el elzem maddelerden birisi ancak maalesef modern hayatta suya ulaşmak giderek daha da zor hale geliyor. 20 sene önce musluktan rahatlıkla su içebiliyorken (bazı büyükşehirler istisna olsa da), artık pek çok anadolu kentinde dahi maalesef musluk suları içilemez hale gelmiş durumda. Bunda tabii ki artan nüfustan kaynaklı çevre kirlenmesinin ve suyu temizlemek için kullanılan klorun büyük bir payı var. Lakin bu durum tüketicileri hangi suyu içmeliyiz sorusuyla karşı karşıya bırakıyor.

Bunun için ilk yapmanız gereken şey, bulunduğunuz şehrin veya beldenin belediyesine veya su işleri müdürlüğüne ulaşarak musluk sularının içilebilir olup olmadığını teyit etmek. Eğer içilemez gibi bir cevap yahut önermiyoruz yanıtı gelirse, arayışlarımıza devam etmemiz gerekecek. Hatta isterseniz üniversitelerde kimya laboratuvarlarında suyu inceletme şansınız bile olabilir.

Musluk suyunu içemiyorsanız ilk dikkat etmeniz gereken şey, su sağlayıcınızın 50 defadan daha fazla kullanılmış damacana kullanmaması ve doldurma işlemlerinin steril bir halde yapılması. Maalesef ne kadar iyi temizlenirse temizlensin, damacana şişeler belli bir sürenin ardından bozulmaya başlarlar ve plastikte bulunan maddeler suya geçmeye başlar. Temiz olmayan su doldurma makineleri ise sağlığımızı tehdit ederek ölüm riskini doğurur. Elbette yeniden kullanılan damacanaların düzgün temizlenip temizlenmedikleri de soru işaretleri arasında.

Uzmanlar ise bu tip sorunların üstesinden gelebilmek için cam şişelere suyunuzu doldurmayı öneriyorlar. Yani damacana geldikten sonra artık onu plastiğin içinde tutmamalı, kendi cam şişelerinize aktarmalısınız. Hatta yakınlarınızda dolum yapabileceğiniz bir kaynak suyu mevcutsa, cam şişelerinizi direkt olarak aracınızla oraya götürebilir, kendinize temiz ve sağlıklı bir su doldurabilirsiniz.

Elbette suyun sağlıklı bir şekilde kalabilmesi için güneşten ve havayla temastan da uzak durması gerekiyor. Bu nedenle sürahilerinizi ve şişelerinizi kesinlikle güneşin etkilerinden korumalısınız. Yarım kalan bir kaç günlük pet şişeleri de içmemelisiniz çünkü bu şişelerdeki su bir defa havayla temas ettiğinde, içerisinde bakterilerin oluşumu için gerekli tüm ortam oluşur.

Dileyenler evde su arıtma sistemi de kullanabilirler fakat bu sistemlerin kanıtlanmış ve iyi süzme işlemi yapabilen filtreler olduklarından emin olmalı, çok ucuz ürünlere kaçmamalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.