Hangi Güneş Kremini Almalıyım

HANGİ GÜNEŞ KREMİNİ ALMALIYIM?

Hangi güneş kremini almalıyım sorusu yaz aylarının en favori sorularından bir tanesi ve plajların bu kadar popüler olması elbette herkesin plaj güneşinden korunmak için çareler aramasını gerektiriyor. Denize gittiğimizde veya güneşlendiğimizde, maalesef doğru koruma ürünlerini kullanmamak, cildimizde lekelenmelere kadar gidebilen problemler doğuruyor ve uzun vadede cilt kanserine varan hasarlar ile karşılaşmak da mümkün. Dolayısıyla güneş kremi seçiminizde pek çok farklı faktörü değerlendirmelisiniz.

Güneş kremlerinde en dikkat edilmesi gereken nokta elbette kremin koruma faktörü. Pek çok kaynakta maalesef koruma faktörünün koruma dakikası olduğunu belirten yanlış bilgiler mevcut ancak aslında faktör gerçekten de kremin cildinizi ne kadar koruyacağını gösteriyor. 30 faktörlü bir koruma kremi ile 50 faktörlü bir koruma kreminin geçirdiği UV ışını miktarı aynı değil ve bu nedenle gerçekten esmer olan kişiler 15 korumaya kadar düşebilirken, çok beyaz ve sarışın olanların 50 korumaya kadar çıkmaları gerekiyor. Lakin 50’nin üzerine neredeyse hiç kimsenin ihtiyacı olmamakta.

Bazı güneş kremleri kimyasal koruma sağlarlarken, bazıları ise fiziksel olarak güneşi yansıtan bir koruma prensibi kullanırlar. Tabii ki bu işin en güzeli her ikisini de yapan bir güneş kremi edinmek. Bu yüzden hem çinko yahut titanyum oksit içeren, hem de aktif bileşenlere sahip koruyucuları tercih edebilirsiniz. Çocuklarda ise kimyasal koruma yerine fiziksel koruma sağlayan güneş kremleri öneriliyorlar.

Eğer güneşte daha fazla bronzlaşmak istiyorsanız güneş kremi yerine güneş yağı da alabilirsiniz ancak bu ürünlerin kremlere göre biraz daha az koruyucu olmaları ve bronzlaşmaya sebep olan maddelere sahip olmaları nedeniyle sürekli olarak kullanılmaları önerilmiyor. Yaz aylarında ilk plaj keyfinizde güneş kreminizi kullanmanız, ikinci seferde yağı kullandıktan sonra kremle devam etmeniz en optimum esmerleşme etkisini elde etmenize yardımcı olacaktır.

Güneş kreminizi bu faktörlere göre seçtikten sonra dikkat etmeniz gereken en önemli şey onu nasıl kullandığınızdır. Pek çok kadın ve erkek maalesef kremi sabahtan bir defa sürüyor ve daha sonrasında ne yaparsa yapsın yenilemiyor. Halbuki güneş kreminizi suya girmediyseniz iki saatte bir, suya girdiyseniz veya çok terlediyseniz çıktığınız anda yenilemeniz gerekiyor. Tüm vücut için bir avuç dolusu güneş kremi kullanımı öneriliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.