Hangi Cilt Tipine Sahibim

HANGİ CİLT TİPİNE SAHİBİM?

Cilt tipi kadınların ciltlerine doğru bakım yapabilmeleri için kesinlikle bilmeleri gerekenler arasında yer alıyor çünkü pek çok kadın maalesef aslında cildine yanlış bir şekilde bakım yapıyor ve bunun neticesinde oluşan lekeler, kurumalar, fazla yağlanmalar yahut sivilceler, onları kapatabilmek için daha fazla çaba göstermemiz ile sonuçlanıyor. Bu nedenle hangi cilt tipine sahibim sorusunu herkesin kendine sorması ve bakım ürünlerini de bu sorunun cevabına göre satın alması gerekiyor. Dilerseniz lafı daha fazla uzatmadan hemen devam edelim.

Kuru Cilt Tipine mi Sahibim?

Kuru bir cilt tipine sahip olduğunuzu belirlemenin en kolay yolu, cildinizin gerginliğine ve kuruluk düzeyine bir göz atmak. Kuru ciltlerin her zaman hassas oldukları, sivilcelere eğilimli oldukları ve genelde kolayca kızardıkları ve hasar gördükleri biliniyor. Ancak kuru ciltlerdeki sivilcelerin özellikle yanak bölgesinde yoğunlaştıklarını ve daha küçük boyutlarda olduklarını da belirtelim. Bilhassa çok gergin bir cildi olanlar ciltlerini biraz daha nemlendirebilmek için doğru nemlendirici ürünleri kullanmalılar ve ayrıca yüzlerini temizledikten sonra son bir defa ılık suyla durulamalılar.

Yağlı Cilt Tipine mi Sahibim?

Yağlı ciltler ise tam tersi şekilde devamlı olarak parlarlar ve gözeneklerin de yağlardan dolayı tıkanmış olmaları siyah nokta ve büyük sivilcelerin oluşumuna davetiye çıkarır. Bu tip ciltleri çok fazla nemlendirmek gerekmez ancak yüz temizliğine önem vermek, bunu yaparken de aşırı kurumasına engel olmak gerekir. Zira yağlı cildi kurutmaya çalışmak hem nafile bir çaba olacaktır hem de cildin dengesinin bozulmasına sebep olacaktır. Yağlı cildinizi düzenli olarak temiz tutarsanız herhangi bir negatif etki görmeniz mümkün değil.

Karma Cilt Tipine mi Sahibim?

Karma cilt tiplerinde yüzün bir bölgesinde yağlanma olurken bir bölgesinde ise kuruluk görülür. Fakat genellikle alın, burun ve çene yani yüzümüzün T şeklini oluşturan bölgelerde ciddi yağlanma mevcutken, yanaklar ve gözlerin çevresi gibi alanlarda kuruluk meydana gelir. Bu durum ise bölgesel gerginlikleri beraberinde getirir. Bu tip ciltlerde nemlendirici uygulamasını bölgesel olarak yapmak ve yüzü genel anlamda temiz tutmaya çalışmak faydalı olabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.