Hangi Ayda Doğum Yapmalı

HANGİ AYDA DOĞUM YAPMALI?

Anne ve baba adayları, genellikle bebeklerinin doğum tarihi üzerinde pek düşünmezler ve bu nedenle herhangi bir zamanda gebelik elde etme yolundadırlar. Ancak normal bir gebeliğin aşağı yukarı 9 ay sürdüğünü dikkate alırsak, gebe kalma zamanının beklenen doğum tarihinden 9 ay önce olması gerektiği de bir gerçek. Dolayısıyla hangi ayda doğum yapmalı sorusunu kendine soranlar için bebek ve annenin doğuma en uygun ve avantajlı durumda olduğu zamanı tespit etmeye çalıştık. Unutmayın, doğum yaptığınız ay aslında tüm gebeliğiniz boyunca yaşayacaklarınız üzerinde de etkili olacaktır ve bu nedenle bu konuya bir bütün halinde bakmak, onu kapsamlı şekilde değerlendirmek gerekiyor.

Doğadaki pek çok canlı, bahar ayları ile birlikte çiftleşme dönemine girer ancak insanlarda cinsellik yüz binlerce yıl boyunca ortaya çıkmış evrimin bir neticesi olarak bu şekilde gerçekleşmez. Zira hayvanlar havaların ısınması ile birlikte cinsel olarak aktif hale gelirken, insanlar devamlı olarak sıcak ortamlarda bulunduklarından dolayı cinsel olarak yıl boyunca aktiftirler. Fakat yine de doğanın bu normal döngüsünü kendimize baz alacak olursak, Şubat-Mart ayları gibi gebe kalmanın doğaya oldukça uygun olduğunu söyleyebiliriz.

Fakat bu uygulamayı sadece doğaya uymak için yapmıyoruz, zira bunun bir sebebi var. Anne adaylarının hareketlilikleri gebelikleri boyunca düşüş gösterir ve son aylara doğru artık eskisi kadar hareket etmek, yürümek, spor yapmak ve dolaşmak mümkün olmaz, çünkü bebek büyümüştür ve her daim daha fazla besin ile oksijen talep etmektedir. Dolayısıyla gebeliğin ilk 6 ayı boyunca, yani hareketliliğin olduğu dönemde, bol bol dış mekanlarda bulunmak ve güneş ışığının D vitamini üretimine katkıda bulunan özelliğinden faydalanmak gerekir. Güneş ise bildiğiniz gibi en çok bahar ve yaz aylarında bizimle birliktedir ve gebeliğin ilk aylarında bol bol D vitamini almanız, hem siz hem de bebeğiniz için çok faydalıdır.

Mart ayında hamile kalan bir annenin doğum zamanı aşağı yukarı Kasım-Aralık civarlarına denk gelecektir ve bu nedenle bu iki ayın doğum için ideal olduğu söylenebilir. Ayrıca çok sıcak aylarda hamile kalmanın veya doğumun tam yazın ortasına denk gelmesinin sağlık riskleri barındırdığı da biliniyor. Özellikle çok sıcak iklimlerde yaşayanlar, yaz aylarında düşük ve erken doğum riskine daha fazla sahipler ve pek çok anne adayının yeterince su içmemesi, gebeliğin son aylarını tehlikeli hale getiriyor.

Dolayısıyla Mart-Nisan ayları gibi başlayan bir gebelik, sonbahar kış aralığında bir doğum sağlayacaktır ve bu dönem doğal döngüde en mantıklısı olarak görünmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.