Hamsili Pilav Nasıl Yapılır Tarifi

HAMSİLİ PİLAV NASIL YAPILIR TARİFİ

Yayın Tarihi20 Mart 2014 | YEMEK TARİFLERİ

Hamsinin Karadeniz yöremizde her türlü yemeğin içerisinde kullanılabildiğini biliyoruz ancak bu yemeklerin hepsi ülkemizin geri kalanından popüler olabilmiş değil. Karadenizlilerin damak tadının diğer kesimlerde de çokça beğenildiği biliniyor ve bu nedenle hamsili pilav sıklıkla kulaklarınıza çalınanlar arasında yer alıyordur. Aslında yapması pek zor olmayan fakat hamsi ve pilavı kafasında bir araya getirmekte zorlananların okuması gereken hamsili pilav tarifimizi umuyoruz ki beğeneceksiniz.

Hamsili pilav malzemeleri

  • Hamsi (yarım kilogram)
  • Pilavlık pirinç (iki su bardağı)
  • Sıcak su (üç su bardağı)
  • Tereyağı (üç çorba kaşığı)
  • Dereotu (bir tutam)
  • Kuş üzümü (iki çorba kaşığı)
  • Karabiber
  • Tuz

Hamsili pilav tarifi

Hamsili pilavımızı yapmaya başlamak için ilk olarak pirinçlerimizi bir kap içerisine koyduğumuz suda yaklaşık olarak on dakika bekletmemiz gerekiyor. Pirinçler bir yandan suda beklerken hamsilerimizi güzelce ayıklayabilir ve pilavımız için hazır hale getirebiliriz. Kılçıklarını tamamen çıkardıktan sonra bir kaç defa temiz suyla yıkayarak süzdüğümüz hamsilerimizi daha sonra bir pilav tenceresini biraz yağladıktan sonra çiçek gibi tencerenin dibine diziyoruz.

Suda bekleyen pirinçlerimizi artık süzebilir ve ardından tereyağımız ile birlikte bir tavada kavurabiliriz. Kavrulan pirinçlerimizin içine dereotu, biber, tuz ve kuş üzümü malzemelerimizi de ekledikten ve biraz daha karıştırdıktan sonra tenceremizin dibine dizdiğimiz hamsilerimizin üzerine dökebiliriz. Döktükten sonra düzgün ve alttaki hamsileri bozmayacak bir şekilde pilavımızı dağıtmaya dikkat ediyoruz.

Pilavımız hamsilerimizin üzerine dağıldıktan sonra hazırladığımız üç bardak kadar sıcak suyumuzu da tencere içerisine ekliyoruz ve kısık ateşte yemeğimizi pişirmeye başlıyoruz. Pilavımız suyunu tamamen çektiğinde altını kapatabilir ve on beş dakika boyunca dinlenmeye bırakabiliriz.

Hamsili pilavımızın hamsilerinin yemeğin üzerinde durması gerekiyor ve bu nedenle tencerenin ağzından daha geniş olan bir düz tabak aldıktan sonra tencereyi hızla ters çevirebilir ve tek parça halinde tabağa düşmesini sağlayabilirsiniz. Artık yemeğimiz hem tat ve koku, hem de görünüm olarak servise hazır durumda.

İsterseniz hamsili pilavın yanında güzel bir salata hazırlayabilir ve yemek bittikten sonra misafirlerinize tatlı ve çay da sunabilirsiniz. Eminiz ki hamsili pilavınızı tadanlar oldukça beğeneceklerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.