Hamsi Tava Nasıl Pişirilir

HAMSİ TAVA NASIL PİŞİRİLİR?

Yayın Tarihi01 Aralık 2013 | YEMEK TARİFLERİ

Hamsi’nin Karadeniz mutfağında ne kadar büyük bir yer kapladığı ortada. Ancak ülkemizin diğer kesimlerinde de büyük bir zevkle tüketilen hamsinin hazırlaması en kolay ve lezzetli tariflerinden bir tanesi de elbette hamsi tava. Sizlere en güzel ve lezzetli şekilde hamsi tava hazırlayabilmeniz için gereken tüm malzeme ve yapmanız gerekenleri anlatmaya karar verdik.

Dilerseniz ilk olarak hamsi tava malzemeleri ile başlayalım:

  • 1 ila 1.5 kilo taze hamsi
  • 5-7 yemek kaşığı kadar mısır unu (bulunamıyorsa buğday unu)
  • 5-6 yemek kaşığı sıvı yağ (tercihe göre ayçiçek, mısır ya da riviera zeytinyağı)
  • 1-2 yemek kaşığı tuz

Malzemelerdeki ufak değişiklikler sizin beslenme alışkanlıklarınıza göre düzenlendiği için birer kaşık fazla veya az kullanabilirsiniz. Özellikle tuzu pek tüketmeyen ailelerin varlığı nedeniyle tek tip tarif vermek istemiyoruz.

Hamsi tava nasıl pişirilir?

İlk olarak hamsilerimizi güzel bir şekilde temizleyerek yıkamamız gerekiyor. Bazıları kılçıklarını ayıklamayı tercih ederken bazıları hamsi kılçığından pek rahatsız olmaz. Bu konuda tercih size ait. Yıkadıktan sonra elimizdeki tuzu kullanarak hamsilerimizi karıştırmalı ve bir süzgeç içerisinde onları 15-20 dakika bekletmeliyiz. Böylece tuz emilirken hamsilerdeki yıkanmadan kalan fazla tuz da ortadan kalkacaktır. Daha sonra elimizdeki hamsileri kullandığımız yağın kaşık adedine bölerek ayırıyoruz.

Direkt olarak tavaya tüm yağımızı koymak yerine bu defa bir tatlı kaşığı yağımızı güzelce tavaya yayıyoruz ve ısıtıyoruz. İlk grup hamsimizi una batırdıktan sonra tavaya yönleri aynı yöne bakacak şekilde diziyoruz. Arada bir spatulanızı kullanarak hamsilerin yüzlerinin pişip pişmediğini kontrol etmeli, eğer tek yüz piştiyse düz bir tabak vasıtasıyla toplu halde döndürmelisiniz.

Hamsiler piştikçe yağ azalacaktır. Bu nedenle azar azar eksilen yağımızı tamamlamaya gayret ediyoruz.

Hamsi tava nasıl sunulur?

Tercihinize göre tabağa dizdiğiniz hamsilerin yanına birer limon koyabilirsiniz. Bazı ziyaretçilerimiz balıkları limonlu bazıları ise limonsuz yediği için bu size kalmış bir durum. Hamsinin yanında yoğurt gibi besinler tüketilemeyeceği için güzel bir çoban salatası yapabilirsiniz. Salatayla uğraşmak istemeyenler maydonozsoğan karışımı hazırlayabilir ve daha sonra üstüne biraz da sumak serperek misafirlerine servis edebilirler.

One Response to HAMSİ TAVA NASIL PİŞİRİLİR?

  1. Ahmet aydın diyor ki:

    50 yaşındayım özellikle hamsiyi yoğurtla yerim. Bu yaşıma kadar doktor görmedim dersem yalan olmaz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.