Hamsi Kuşu Nasıl Yapılır Tarifi

HAMSİ KUŞU NASIL YAPILIR TARİFİ

Yayın Tarihi16 Mart 2014 | YEMEK TARİFLERİ

Hamsinin bin bir çeşit yapılma şekli mevcut ve Karadeniz’in nadide lezzetlerinden birisi olan hamsi, bu nadir rastlanan lezzetinden dolayı neredeyse her şekilde hazırlanabiliyor ve hamsi tatlısının olduğuna dair şehir efsaneleri bile mevcut. Hamsi ile yapılabilen yemeklerin bazıları biraz karmaşık olsa da hamsi kuşu karmaşık olanlardan birisi değil, tam tersi en kolay yapılır hamsi yemekleri arasında yer alıyor. Hazırlandıktan sonra kuşları andıran bir şekli olduğu için hamsi kuşu adı verilmiş durumda ve hem hazırlaması hem de yemesi pek kolay.

Hamsi kuşu malzemeleri

  • Hamsi (beş yüz gram)
  • Tuz (iki çay kaşığı)
  • Sıvı yağ
  • Mısır unu (bir kase)
  • Karabiber (yarım çay kaşığı)

Hamsi kuşu tarifi

Hamsi kuşumuzu yapmaya başlarken ilk olarak elbette hamsilerimizi güzelce temizlememiz gerekiyor. Ayıklarken kafalarını ve kılçıklarını çıkardıktan sonra bir kaç defa temiz su kullanarak tüm pislerinden arındırırsak iyi olacaktır. Temizlemenin ardından balıklarımızın bulunduğu kaba tuz ve karabiberimizi döküyor ve balığımıza iyice bulaşmalarını sağlıyoruz.

Hamsi kuşuna gerçekten kuş şekli vermek için iki farklı hamsiyi tam ortalarından açmamız gerekiyor ve ardından hamsilerin iç kısımları birbirine bakacak şekilde yapıştırıyoruz. Bu şekilde hazırladığımız hamsi kuşları tüm hamsiler bittiğinde doğal olarak hamsi adedinin yarısı kadar olacaktır. Hamsilerimiz hazır olduğuna göre her birini önceden kabımızda hazırladığımız mısır unumuza banabilir ve böylece kızarmaya hazır hale getirebiliriz.

Ardından geniş bir tavaya sıvı yağımızı koyuyor ve güzelce kızdırıyoruz. Yağımız kızardıktan sonra hamsilerimizi içerisine atabilir ve her iki yüzlerini de pişirebiliriz. Ancak pişen hamsilerimiz biraz yağlı olacakları için tavadan çıkartıldıktan sonra onları bir kağıt peçete serili tabak üzerinde bekletmek yerinde olacaktır.

Hamsi kuşunun sıcak yenmesi gerektiği için misafirlerinize sunmak istediğinizde son kızartma işlemini son dakikalara bırakabilirsiniz. Zaten çok hızlı bir şekilde kızardıkları için pek bir gecikme yaratacaklarını da sanmıyoruz. Dilerseniz yemeğimizin yanında güzel bir salata yahut piyaz hazırlayabilir, böylece tadanlara unutulmaz anlar yaşatabilirsiniz.

Yalnız balık yaptığımız için hamsilerinizin gerçekten çok taze olduklarından ve yeni tutulduklarından emin olmadıkça yanına yoğurt ve benzeri ürünleri çıkarmamanızı öneriyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.