Hamileyken İlaç Kullanılır mı

HAMİLEYKEN İLAÇ KULLANILIR MI?

Hamilelik döneminin ne kadar hassas bir dönem olduğu ortada. Bu dönemde yaşanabilecek olan rahatsızlıkların tedavisinde izlenen yöntemler bile değişiklik gösteriyorlar ve anne adaylarının beslenme düzenleri bile bebeğin sağlığı üzerinde bir hayli etkili. Ancak hamileyken ilaç kullanılır mı sorusunun cevabını bilmek de önemli çünkü bazı anne adayları ihtiyaçları olduğu halde ilaç kullanmayı reddederken, bazıları ise ihtiyaçları olmadığı halde ilaç almak isteyebiliyorlar. Bu konuda son karar genelde doktorun oluyor ancak işin detaylarını bir fikir edinebilmeniz açısından kısaca bir değerlendirelim.

Anne adaylarının bağışıklık sistemi, hamilelik süresince belli bir düşüş trendine girer ve zayıflar. Zira bebek annenin vücudundan güç alarak beslenmektedir ve bu durum annenin fiziksel anlamda zayıflamasına yol açmaktadır. Ancak pek çok hamile kadın, özellikle de solunum yolları rahatsızlıklarını hafif görerek ilaç almayı reddetmekte, bunun neticesinde zatürre gibi daha ağır üst solunum yolu rahatsızlıklarına sebep olmaktadır. Ayrıca kadınlarda sık görülen idrar yolları enfeksiyonları da tedavi edilmemeleri halinde maalesef kötü sonuçlar doğurabiliyorlar.

Yani anlayabileceğiniz gibi, ilaç kullanmadan tedavi edilebilen rahatsızlıklarda ilaçtan kaçınmak mümkünken, bilhassa enfeksiyon temelli rahatsızlıklarda doktor kontrolünde ilaç kullanımı gerekli olabilmektedir. Bilhassa gebe kadınların çevrelerinde bulunan kişiler, onlara kesinlikle ilaç kullanmamalarını öneriyorlar ve ek olarak çevrelerindeki herhangi bir sebepten kaynaklanabilen kötü örnekleri ortaya koyarak anne adaylarının iyice korkmasına sebep oluyorlar.

Uzmanlar ise hamilelik döneminde antibiyotiklerin bile gerekli şartlar halinde kullanılabileceğini, fakat bu konuda son kararın doktora ait olduğunu belirtiyorlar. Yani kendi kendinize herhangi bir şekilde vitamin destekleri, antibiyotikler, ateş düşürücüler veya diğer ilaçları kullanmanız kesinlikle önerilmiyor. Çünkü bazı ilaçlar özellikle hamile kadınları etkilemeyecek şekilde üretiliyorlar lakin bazılarında böyle bir güvence bulunmuyor.

Reçete yazılarak doktor tarafından hamile olduğunuzun bilinmesi koşuluyla verilen ilaçları gönül rahatlığıyla kullanmanız bu nedenle mümkün. Eğer rahatsızlığınız için başvurduğunuz doktorunuzun gebeliğiniz konusunda tam olarak yetkin olmadığını düşünürseniz, kadın doğum uzmanınızı onun yanında arayabilir ve iki doktorunuzun görüşerek ortak bir karara varmasını da sağlayabilirsiniz. Ancak bu çözüm özel kurumlarda biraz daha etkinken devlet kurumlarındaki yoğunluktan dolayı biraz zor gerçekleştirilecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.