Hamileyken Güneşlenmek Zararlı mıdır

HAMİLEYKEN GÜNEŞLENMEK ZARARLI MIDIR?

Yayın Tarihi01 Kasım 2017 | ANNE ÇOCUK SAĞLIĞI

Hamilelik dönemi anne adayları için bir yandan yeni heyecanlar ve mutluluk dolu bir dönem olurken, diğer yandan dikkat edilmesi gereken onlarca farklı konunun olması sebebiyle yer yer zorlayıcı bir dönem hale de gelebilmektedir. Özellikle normal hayatta yapılan şeylere dair alışkanlıkların biraz değişim göstermesinin gerekli olması, anne adayları için zorlayıcı olabiliyor. Hamileyken güneşlenmek zararlı mıdır sorusu da bu önemli sorulardan bir tanesi çünkü yaz aylarında gebeliğini geçiren kadınlar, güneşin nimetlerinden mahrum kalmak istemiyorlar. Sizler için bu konuyu detaylı bir şekilde değerlendirdik.

Öncelikle güneş ışığının hem hamile kadınlar hem de hamile olmayanlar için çok önemli olduğunu belirtmek gerek. Zira vücudumuz D vitaminini sadece güneşe doğrudan maruz kaldığında üretebilir ve besinlerden D vitamini almak oldukça zordur. Karında gelişimini sürdüren bebek de D vitamini ihtiyacı duyduğu için annenin bu dönemde daha da fazla vitamin ihtiyacı olur. Ayrıca bazı minerallerin de güneş ışığıyla birlikte daha kullanıma uygun hale geldiğini söyleyebiliriz.

Ancak elbette bu nazik dönemde güneşlenmenin bazı kuralları mevcut. Sabah erken saatlerde ve akşam güneşin eğik geldiği saatlerde güneşlenmeyi tercih edebilirsiniz ancak bu saatlerde gelen güneş ışınlarından D vitamini üretimi imkansız. Zira D vitamini üretimi için cildimize doğrudan UV ışınlarının geldiği öğle saatlerini tercih etmek gerekiyor. Ancak fazla UV ışını hem cilde rahatsızlık verir hem de sizi susuz bırakarak zararlı olur. Dolayısıyla öğle saatlerinde güneşlenme seansı en fazla on beş dakika sürmeli ve bunun ardından tekrar rahat edeceğiniz gölgelik bir ortama geçmeli, bol bol su içerek kaybettiğiniz suyu geri almalısınız.

Güneş kremleri ise her ne kadar güneşten korunmayı sağlasalar da, maalesef bol miktarda kimyasal barındırdıkları için bebeğin sağlığını bilhassa ilk 3 aylık dönemde etkileyebilirler. Bu süreçte illa ki bol bol güneşe çıkmanız gerekiyorsa, mineral koruma sağlayan kimyasal içermeyen kremleri tercih etmelisiniz. Ancak mineralli kremlerin sadece çok kısıtlı bir süre koruma sağladıklarını da unutmamalısınız. Ayrıca güneşe çıkarken şapka, beyaz kıyafetler giyilmesi, gerekliyse bir şemsiye kullanılması, hem anne adayları hem de bebeğin sağlığı için elzem.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.