Hamileyken Grip Aşısı Yapılır mı

HAMİLEYKEN GRİP AŞISI YAPILIR MI?

Grip  hastalığı maalesef sonbahar ve kış aylarında hayatımızı zorlaştırabiliyor ve hamileyken yaşanan grip ise her ne kadar sağlıklı bir bireyde bebeğe pek zarar vermese de, zaten ufak tefek sorunlar yaşamakta olan annelerde daha büyük sorunların ortaya çıkmasına sebep olabiliyor.

Grip rahatsızlığında vücudun direnci düşüyor ve enerjisini bebeği korumak yerine annenin bedenini virüslerden arındırabilmek için kullanmaya başlıyor. Bunun yanında halsizlik, ateş gibi diğer etkiler de bebeği taşımak zorunda olan anneleri zorlayabiliyor. Özellikle düşük riski olan anne adaylarında veya kronik hastalıkları olan annelerde bu durum gebeliğin tehlike altına girmesine sebep olabiliyor. Bu noktada esas sıkıntı virüsün kendisinden değil, anne bedeninin virüse verdiği tepkilerden kaynaklanıyor.

Gripten korunmanın en iyi yollarından birisi stressiz yaşam, düzenli egzersiz, doğru beslenme ve uyku olmasına karşın ek tedbirler de grip aşısı sayesinde alınabiliyor. Hamileyken grip aşısı yapılır mı sorusu da bu noktada büyük bir önem kazanıyor çünkü gribe karşı önlem almak isteyen anne adayları grip aşısı olarak kendilerini koruyabiliyorlar. Lakin dikkat edilmesi gerekenler de mevcut.

Grip aşıları zayıflatılmış ve aktif olmayan virüsler ile üretildiği için vücudunuza ne olursa olsun bu virüsleri alıyorsunuz. Şimdiye dek hamile kadınlarda grip aşısının herhangi bir yan etkisine rastlanmamış olsa da, uzmanlar ilk üç aylık dönemde doktor önermedikçe grip aşısını pek önermiyorlar. Çünkü bu dönemde bebeğin organları gelişiyorlar ve aşının herhangi bir komplikasyon yaratması durumunda bebeğin zarar görmesi mümkün oluyor.

Kesinlikle grip olmaması gereken anne adaylarında ise doktorlar ilk üç ay içerisinde grip aşısını önerebiliyorlar çünkü bu noktada grip olmak aşıdan daha fazla risk unsuru. İlk üç aydan sonra bu riskler sona eriyor ve grip aşısı yaptırmakta herhangi bir sorun olduğu belirtilmiyor. Doğumun ardından ise emzirme sürecinde grip aşısı gerçekleştirilebilir.

Bu duruma şüphe ile yaklaşan ve bebek sahibi olmak için uğraşan anne adayları ise henüz hamile kalmadan aşı olabilir ve bu riskli dönemi en baştan atlatabilirler. Fakat sonbahar mevsiminde yapılması gereken grip aşısı zamanında hali hazırda gebeyseniz yapacak pek bir şeyiniz yok.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.