Hamileyken Emzirmek Sakıncalı mı

HAMİLEYKEN EMZİRMEK SAKINCALI MI?

Emzirmek bir bebeğin en büyük ihtiyacı ve onun sağlıklı bir şekilde gelişebilmesi için kesinlikle anne sütüne ihtiyacı var. Lakin gebelik de kendine has bazı kurallara sahip ve gebeliğin karındaki bebek için sağlıklı bir şekilde geçebilmesi için annelerin kendilerine dikkat etmeleri gerekiyor. Fakat bazı anneler, daha bebeklerini emzirirken yeni bir gebelik ile karşılaşabiliyorlar ve bir yandan yeni bebeği taşımak, bir yandan da doğmuş olan bebeği emzirmek zorunda kalıyorlar. Bunun en temel sebebi ise emzirme sırasında çiftlerin nasılsa süt korur diyerek cinsel ilişkide korunmayı bırakmaları. Halbuki emziren annelerin de hamile kalabildiklerini çalışmalar gösteriyor. Dolayısıyla hamileyken emzirmek sakıncalı mı sorusunu sizler için yanıtlandırdık.

Uzmanlar bir süre öncesine kadar hamileyken emzirmenin düşük riskini ciddi miktarda arttırdığını düşünüyorlardı ancak güncel bilgilere göre düşük riskinde o kadar da ciddi bir artış bulunmuyor. Dolayısıyla gebelik sırasında emzirmek annelerin kaçınmadan gerçekleştirebilecekleri bir şey. Fakat bunu yaparken hem yeni bebeğin ihtiyaçlarını hem de emen bebeğin ihtiyaçlarını karşılayabilmeniz için yeterli miktarda beslenmeli ve bol bol da su içmeyi unutmamalısınız.

Siz gebe kaldıktan sonra muhtemelen sütünüzü içeriği, tadı ve kokusu değişecektir ve emen bebeğiniz bu tat değişiminin de farkına varacaktır. Zira gebelik sırasındaki hormon değişimleri maalesef memelerdeki sütün yapısının biraz daha değişmesine sebep olabiliyor. Bazı vakalarda süt miktarı da azalabiliyor ancak genelde en büyük sıkıntı bebeğin bu değişen süt tadını sevmemesi ve emmeyi bırakması oluyor. Eğer her iki durumdan birisi ortaya çıkarsa artık doktorunuzla görüşmeniz ve bebeğinize uygun bir ek gıdaya başlamanız yerinde olacaktır.

Düşük riski yok dedik ancak riskli hamilelikler yaşayanlarda doktorlar emzirmeyi yasaklayabilirler. Zira emzirme sırasında rahimde hafif kasıntılar meydana gelir ve bunlar güvenli gebeliklerde sıkıntı yaratmazlar ancak düşük riski olan anne adaylarında emzirmeyi bırakmak gerekebilir. Bunun yanında hem yeni bebeği taşımak hem de süt üretimi yapmak anneyi çok zorlayabilir ve bu nedenle ciddi bir yorgunluk ortaya çıkabilir. Dolayısıyla doğru beslenmek, yeterince uyumak ve egzersizlere devam etmek büyük bir önem kazanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.