Hamileyken Denize Girmek

HAMİLEYKEN DENİZE GİRMEK

Yayın Tarihi10 Ekim 2017 | ANNE ÇOCUK SAĞLIĞI

Hamilelik dönemi anne ve baba adaylarının yaşamlarındaki bazı alışkanlıkları değiştirmelerini gerektiren önemli anlardan bir tanesi ve bu nedenle bilhassa anneler, geçmişte yapmaktan keyif aldıkları şeyleri, bebeklerine bir zarar gelebilir düşüncesiyle bırakabiliyorlar. Bu durum ise maalesef zaten hormonal, fiziksel ve zihinsel değişimlerin meydana geldiği zorlu dönemde, hayattan alınan keyfi biraz baltalayabiliyor. Zira gebelik döneminde anne adaylarının pek çoğu ruhsal sıkıntılar içerisinde kendisini buluyor. Hamileyken denize girmek ise insanı rahatlatan şeylerden birisi olabilir ve bu nedenle bunun mümkün olup olmadığına biraz değinmek istiyoruz.

Öncelikle, uzmanların gebe kadınların denize girmesi konusunda bir tehdit algılamadıklarını, hatta bu durumun annenin fiziksel kondüsyonu ve bebeğin sağlığı için iyi olduğunu belirttiklerini unutmayalım. Yani bebeğim zarar görür korkusu ile denize girmiyorsanız, aslında fiziksel kondüsyonunuz iyileştiği için bebeğinizin daha fazla oksijen alacağını unutuyorsunuz demektir. Fakat tabii ki bunun anlamı gebe değilmişsiniz gibi yorgunluktan bitene kadar yüzebileceğiniz demek de değil.

Denize girmek isteyen anne adayları, öncelikle temiz bir plaj bulmalı, bilhassa mavi bayraklı tesisleri tercih etmeliler. Böylece denizden vücudunuza girebilecek zararlı toksinler ve bakterilerden kurtulabilirsiniz. Uzmanlar bu nedenle havuzu hamile kadınlara pek önermiyor, denizin bu konuda daha iyi olduğunu belirtiyorlar. Zira deniz açık ve bol tuzlu olduğu için havuzlardaki bakteri risklerinin büyük kısmını barındırmıyor ve daha sağlıklı bir yüzme deneyimi sunuyor.

Doğru plajı bulduğunuzda, bütün gün boyunca denize girmek veya güneşlenmek gibi bazı alışkanlıkları bir kenara bırakmanız gerekiyor. Zira yüzmek bu dönemde tek seferde yorulana kadar yüzmek veya iyice esmerleşene kadar güneş altında yatmak şeklinde olmamalı. Plajdayken bol bol su içmeli, güneşte kısa vakitler güneşlendikten sonra gölge bir yere geçmeli, arada bir suya girip çıkmalı ve aceleci olmayan, daha sakin hareketler ile yüzmelisiniz. Böylece zaten bebeği beslemekte olan vücudunuz zorlanmayacaktır ve hem siz hem de bebeğiniz için yeterli olacaktır.

Ayrıca hamilelik döneminde bazı anne adaylarının sık sık kramplar ile karşılaşabildikleri unutulmamalı. Denizin ortasında kramptan kaynaklanan herhangi bir hayati riski ortadan kaldırmak için yanınızda iyi yüzme bilen birisi ile suya girmeniz faydanıza olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.