Hamilelikte Ton Balığı Yenir mi

HAMİLELİKTE TON BALIĞI YENİR Mİ?

Konserve ürünlerin ve konserve olarak satılan ton balığının besinleri uzun süre saklanabilmelerine izin vermesi en dikkat çekici yanları ancak normal bireylerin konserve tüketimleri onlar için bir zarar doğurmazken, hamilelikte bu durum zaman zaman değişim gösterebiliyor. Dolayısıyla hamilelikte ton balığı yenir mi sorusunu biraz detaylıca açıklamak gerekiyor.

Konserve ürünler mevsimi olmayan gıdaların besin değerlerinden faydalanmamıza imkan tanıyorlar ve bu anlamda çok değerliler. Ülkemizdeki geniş konserve kültürünün de bu nedenle oldukça popüler olduğu kesin. Ancak yapılan araştırmalar, gebeliğini sürdüren kadınların konserve ürünler yerine mevsimin taze sebze meyvelerini ve etlerini tüketmelerinin çok daha avantajlı olduğunu gösteriyor. Zira evde bile hazırlanmış olsa, konserveler her zaman bozulma riski altındalar ve bunun yanında bazen çok uzun sürelerle beklemiş olan konserveleri tüketme riskimiz her zaman var.

Ton balığı ise tamamen ayrı bir mevzu çünkü ton balığının zengin yağ asidi içeriği onu aslında sağlıklı bir besin yaparken, bu ürünün içeriğinde bulunabilen ciddi orandaki civa, hamile olmayanlara etki edecek miktarda değilken, bebeğin gelişimi üzerinde etkili olabilecek oranda. Dolayısıyla bebeğiniz karnınızda gelişirken onu civaya maruz bırakmak istemeyeceğinize eminiz. Bazı markalara göre civa oranlarının değişken olması ve ürünler arasında yedi kata kadar farklar bulunması da civanın riskinin bertaraf edilmesini gerektiiyor. Tabii ki civa sorunu midye gibi civa biriktiren besinler için de geçerli. Açık denizlerde yakalanmış taze balıkların bu konuda çok daha sağlıklı oldukları ve balıklardaki faydalı maddeleri bebeğe aktarmak için tercih edilmeleri gerektiği uzmanlar tarafından aktarılıyor.

Diğer konserve türlerinde ise tercihen içlerinde fazla koruyucu kimyasallar olmayan ürünler tercih edilmeli veya evde yapılmış konservelere göz atılmalı. Ancak nasıl yapılmış olursa olsun konserve ürünleri aşırı miktarda tüketmek maalesef pek çok yan maddenin bedene alınması ile sonuçlanıyor. Konservelerdeki yüksek tuz oranının da genellikle bedenin tuz dengesi üzerinde olumsuz bir etkisinin olması, hamile kadınlarda vücudun su tutması gibi sonuçları da doğurabiliyor.

Dolayısıyla risk almak istemeyen hamile kadınlar, en azından gebelikleri boyunca konserve ve ton balığına ara verebilir, taze tüketim ile bu açığı kapatabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.