Hamilelikte Tiroid Düşüklüğü

HAMİLELİKTE TİROİD DÜŞÜKLÜĞÜ

Yayın Tarihi09 Kasım 2017 | ANNE ÇOCUK SAĞLIĞI

Hamilelikte tiroid düşüklüğü ya da gebelikte hipotiroid olarak karşımıza çıkan rahatsızlık, pek çok anne adayının maalesef kötü bir hamilelik süreci geçirmesine neden olabiliyor. Bu rahatsızlığın en büyük sebebi genellikle eksik iyot alımı olsa da bazen genetik sebeplerden ya da çocuğun ihtiyaçlarından kaynaklı olarak hipotiroidle karşılaşmak da mümkün oluyor. Tiroid bezleri tarafından üretilen tiroid hormonunun eksikliğinin ise bir süre sonra bezlerin aşırı yorulmasından kaynaklı olarak guatr hastalığına sebep verebildiğini de belirtelim. Dolayısıyla hamileliğiniz boyunca tiroid ölçümünüzü kontroller esnasında yaptırmanız sizi pek çok sıkıntıdan kurtaracaktır.

Tabii ki gebelikte tiroid düşüklüğünü kendimiz anlayamaz mıyız sorusunu sormaya başlamışsınızdır. Her hastada her zaman aynı olmamak kaydıyla genel geçer bazı hipotiroid belirtileri mevcut. Bunlar arasında devamlı olarak halsiz hissetme, uyuklama eğilimleri, kilo alma (hamileliğin kendisi ile çok karışabilen bir belirti), saç dökülmesi, devamlı olarak unutkanlık gibi şikayetler ortaya çıkabilmektedir. Ancak bu belirtilerin genellikle başka rahatsızlıklarda da görülmeleri, ayrıca karnınızdaki bebeğin ihtiyaçlarının artması sonucu da ortaya çıkabileceği düşünüldüğünde, belirtilere çok fazla takılmadan ölçüm sonuçlarına göre hareket etmeniz daha iyi olacaktır.

Hamilelikte hipotiroid maalesef çok masum bir rahatsızlık da değil. Bu rahatsızlığın uzun sürelerle devam etmesi halinde bebeğin anne karnındaki beyin gelişiminde sorunlar ortaya çıkabiliyor ve ayrıca düşük oranlarında da artışlar görülüyor. Bunun yanında gebelik zehirlenmesi, plasentanın bulunması gereken yerden ayrılması gibi gebeliği daha da karmaşık hale getirecek sorunlar da ortaya çıkabiliyor.

Hamilelikte tiroid eksikliğinin görülme olasılığı ise gebeliğin 4. ayından itibaren oldukça düşüyor. Zira bu dönemde bebeğin kendi tiroid bezleri çalışmaya başlıyor ve artık bebek annenin tiroid hormonlarını kendine almak zorunda kalmıyor. Tiroid’in zeka gelişimi üzerinde büyük etkilerinin bulunması, onu en dikkat edilmesi gereken hormonlardan birisi haline getiriyor.

Elbette bu rahatsızlığın tedavisi de mevcut. Tiroid eksikliği tedavisinde, hormon bir ilaç şeklinde anne adayına gereken miktarda veriliyor ve böylece vücudun üretemediği bölümü dışarıdan destekleniyor. Tiroid hormonunun bir kaç çeşidi olmasına karşın, sadece T4 adı verilen hormonun anneye verilmesi ise yeterli çünkü vücutta esas etkinlik gösteren bu T4 hormonudur.

Uyarı: Kesinlikle hormon ilaçlarını bir şekilde kendiniz elde edip kullanmayın. Bu konuda izlenecek tedavi kesinlikle doktorunuzun önerileri doğrultusunda olmalıdır. Aksi taktirde hem sizde hem de bebeğinizde geri dönülemez zararlar ortaya çıkabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.